Śląskie Jest szansa na nowe życie terenów po Walcowni Rur Jedność w Siemianowicach Śl.
Władze Siemianowic Śląskich liczą na budowę w mieście Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii. Miałoby być zlokalizowane na terenach przemysłowych po zlikwidowanej Walcowni Rur Jedność.
W urzędzie miasta podpisano list intencyjny w sprawie budowy centrum. Jego sygnatariuszami, obok samorządu Siemianowic, są także władze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), do którego należy duża część aktywów budowanej od końca lat 70. ubiegłego wieku i nigdy ostatecznie nie uruchomionej walcowni, oraz likwidowanej Walcowni Rur Silesia (WRS).
- Strony wspólnie zadeklarowały w dokumencie gotowość do współpracy przy utworzeniu Centrum. Przedmiotem kooperacji będzie połączenie potencjałów i doświadczeń przy adaptacji hal przemysłowych do pomieszczeń typu Small Business Unit oraz stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla firm z sektora dystrybucji, produkcji i e-commerce. W zakresie współpracy z samorządem niezbędna będzie również budowa infrastruktury drogowej - poinformował rzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek.
- Naszym celem jest stworzenie nowych miejsc pracy na terenie Siemianowic Śląskich. Atrakcyjne powierzchnie, w dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą techniczną przyciągną przy współpracy z KSSE nowych inwestorów dla Siemianowic Śląskich – dodała Jadwiga Dyktus, prezes zarządu TF Silesia.
Teren i nieruchomości potencjalnie objęte projektem współpracy to 66 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej hal oraz ponad 21 hektarów terenów.
Projektowi mocno kibicuje prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech. - Jestem przekonany, że ten projekt biznesowy, w połączeniu ze świetną lokalizacją naszego miasta, przyniesie korzyści wszystkim stronom, zarówno inwestorom, przyszłym rezydentom Centrum Technologii, jak i gminie - ocenił samorządowiec, podkreślając, że władzom miasta zależy na jego rozwoju w kierunku tzw. Smart City.
Projekt budowy walcowni rur bez szwu rozpoczęła w 1978 r. działająca wówczas w Siemianowicach Śląskich, dziś już nieistniejąca, Huta Jedność. Przerwanie finansowania inwestycji w 2001 r. spowodowało wstrzymanie prac. Utrata zewnętrznych źródeł finansowania przyczyniła się do zaniechania gotowej już w ok. 95 proc. inwestycji, a także do znacznego rozczłonkowania praw do majątku WRJ.
W 2003 r. Huta Jedność, po blisko dwóch wiekach działalności, została postawiona w stan likwidacji, a w połowie 2017 r. ostatecznie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Duża część terenu dawnej huty została kupiona przez prywatnego inwestora.