Gdzie na grzyby 2021 w woj. śląskim? Sprawdzone i nowe miejsca grzybiarzy
Sezon na grzyby w pełni. Pogoda dopisuje, więc i grzybów nie brakuje. Podpowiadamy, gdzie na grzyby w woj. śląskim. Sprawdzone miejsca. Są też zupełnie nowe zagajniki.
10.09.2021 13:33
Wrzesień to najlepszy czas na grzyby. W tym roku pogoda sprzyja grzybiarzom. Końcówka sierpnia i początek września przyniósł mnóstwo opadów. Następnie zrobiło się ciepło. To idealne warunki do rozwoju grzybów. I faktycznie, w lasach nastąpił ich prawdziwy wysyp: szczególnie cenione borowiki, maślaki, podgrzybki, kurki, kozaki...
Gdzie na grzyby w woj. śląskim?
Każdy doświadczony grzybiarz ma swoje ulubione miejsca, których strzeże jak oka w głowie. Najważniejsza zasada każdego z nich, wyruszamy wcześnie rano. To wtedy grzybów jest najwięcej i są jeszcze świeże. Najlepiej, by była także słoneczna pogoda, bo gdy pada, grzyby nasiąkają wodą i szybko się psują.
Gdzie na grzyby? Można się m.in. posiłkować mapą grzybów na portalu grzyby.pl. Powstała na podstawie relacji samych grzybiarzy. Pomocne mogą okazać się także informacje umieszczane przez grzybiarzy w mediach społecznościowych. Zaskoczeń nie ma. W województwie śląskim są bowiem pewne miejsca, od lat cieszące się niesłabnącą popularnością wśród grzybiarzy.
Śląskie. Sprawdzone i nowe miejsca na grzyby
- Powiat myszkowski – Czarny Kamień znajduje się na pograniczu gmin Żarki Niegowa, Ogorzelnik w gminie Niegowa.
- Katowice Panewniki przy zbiorniku wodnym Starganiec.
- Powiat lubliniecki – lasy na terenie Koszęcina, wieś Solarnia.
- Lasy wokół Olsztyna nieopodal Częstochowy.
- Powiat tarnogórski – gmina Tworóg lasy we wsi Mikołeska, okolice zbiornika wodnego w Zielonej, okolice zalewu Nakło-Chechło.
- Las Wodzisławski w okolicach Baszty i kąpieliska Balaton.
- Powiat zawierciański – las w Kroczycach, okolice Pyrku.
- Beskid Żywieckie – rejony Rycerki, Soblówki, Glinki i Złatnej.
- Lasy Rudzkie.
- Las na granicy Radlina i Marklowic.
- Rybnik- Wielopole w stronę Książenic, Golejowa i Kamienia.
- Szymocice (gm. Nędza) od strony ul. Gliwickiej.
- Lasy między Tychami a Pszczyną
Śląskie. Gdzie nie wolno zbierać grzybów?
Pamiętajmy, że zbieranie grzybów nie wszędzie jest dozwolone. Nie można tego robić w parkach narodowych, rezerwatach, na terenach wojskowych i w rejonach lasów objęte stałym zakazem wstępu, czyli gdy uprawy do 4 metrów wysokości, drzewostan nasienny, powierzchnie doświadczalne oraz ostoje zwierzyny.
Mandat można także otrzymać za wejście na teren, na którym jest zakaz przebywania z powodu uszkodzenia runa leśnego czy zagrożenia pożarowego.
Wysokość mandatu, który możemy dostać od straży leśnej waha się od 20 do 500 złotych.