Trwa ładowanie...
d3y50mb

Śląskie. Fotowoltaika na urzędzie w Gliwicach. Ma być czyściej i oszczędniej

260 paneli fotowoltaicznych zamontowano na dachach dwóch siedzib Urzędu Miasta w Gliwicach. Koszt to ponad 400 tysięcy złotych, ale w zamian poprawić ma się jakość powietrza, a samorząd zaoszczędzi na kosztach prądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Instalacja na dachu UM będzie pozyskiwała energię o mocy prawie 50 kW.
Instalacja na dachu UM będzie pozyskiwała energię o mocy prawie 50 kW. (UM Gliwice, Fot: gliwice.eu, pixabay)
d3y50mb

W Gliwicach powstała jedna z największych miejskich instalacji fotowoltaicznych. Na dachach dwóch siedzib Urzędu Miejskiego – przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A – zamontowano w sumie 260 paneli fotowoltaicznych. "Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd, co korzystnie wpłynie zarówno na środowisko, jak i na miejski budżet" – informuje magistrat.

Fotowoltaika jest ekologiczna i ekonomiczna. Panele wytwarzają darmowy prąd, nie emitują zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi, a pozyskiwanie przez nie energii nie generuje hałasu.

- Instalacja fotowoltaiczna na dachu głównej siedziby Urzędu Miasta będzie pozyskiwała energię o łącznej mocy 49,6 kW, a przy ul. Jasnej o mocy 31 kW. Pokryje to część zapotrzebowania budynków urzędu i przełoży się na obniżenie bieżących kosztów zakupu i dystrybucji energii elektrycznej – zauważa Aleksandra Janik-Gajówka, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Gliwicach .

d3y50mb

-_ Równie istotny jest aspekt ekologiczny. Pozyskiwanie energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne korzystnie wpłynie na jakość powietrza w Gliwicach. Uruchomienie instalacji powinno ograniczyć emisję pyłowo-gazową do atmosfery rocznie o około 58 ton dwutlenku węgla i około 2900 gram pyłu zawieszonego PM10- dodaje naczelnik _.

Wartość umowy na zaprojektowanie i wykonanie instalacji opiewała na 401 tys. złotych. Na realizację inwestycji miasto pozyskało środki – 85 procent kosztów - z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20.

Koronawirus. Marsz Niepodległości z ograniczoną liczbą uczestników? Rzecznik policji wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y50mb

Podziel się opinią

Share
d3y50mb
d3y50mb
Więcej tematów