Zmiany klimatu. Nowe prognozy przewidują wzrost średnich temperatur. Największe ocieplenie na Arktyce
Zmiany klimatu. Według ekspertów, w ciągu najbliższych lat dojdzie do kolejnych zmian klimatu. Nowe prognozy przewidują wzrost średnich temperatur. Ocieplenie ma nastąpić zwłaszcza na Arktyce, a na Atlantyku ma dochodzić do większej liczby sztormów.
09.07.2020 17:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmiany klimatu. Wzrost średnich temperatur
Zgodnie z prognozą przytoczoną przez brytyjski "Sky", roczna globalna temperatura ma wzrosnąć o co najmniej o 1 stopień Celsjusza względem poziomów sprzed rozwoju epoki przemysłowej. Temperatura ma się utrzymywać na tym poziomie do 2024 roku. Analiza sugeruje też, że istnieje 20 proc. szans na to, że roczne globalne temperatury wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów przedindustrialnych.
Prognozy dalekiego zasięgu koordynowane są przez Światową Organizację Meteorologiczną i opierają się na danych prognozy klimatu z Wielkiej Brytanii i dziewięciu innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Chin. To ostrzeżenie dla całego świata, gdyż wzrost globalnej temperatury o 1 stopień Celsjusza oznacza dalsze topnienie lodowców, wzrost poziomu wód i coraz częstsze nagłe zjawiska atmosferyczne na całym świecie.
Zmiany klimatu. Więcej sztormów na Atlantyku, ocieplenie na Akrtyce
Na mocy porozumienia klimatycznego z Paryża (2015 rok) prawie 200 państw zgodziło się znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, co miało pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury w tym stuleciu do poniżej 2 stopni Celsjusza względem epoki industrialnej. Jednocześnie świat stara się ograniczyć ten wzrost do 1,5 stopnia.
Według najnowszych prognoz, w najbliższym czasie ma zwiększyć się liczba sztormów na Atlantyku. Z kolei na Arktyce nastąpi ocieplenie największe w skali globu. Właśnie to zjawisko zwiększy ryzyko powstawania silniejszych burz na Oceanie Atlantyckim.