Śląsk. Wszyscy żyjemy koronawirusem...a co ze smogiem?
1 stycznia weszła w życie większość przepisów noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wszystko po to, by usprawnić działanie programów związanych ze smogiem - "Czyste powietrze" i "Stop smog".
Dzięki powstaniu Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, udzielane będą gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Jak podaje kierownictwo NFOŚiGW niebawem banki mają przedstawić korzystną ofertę kredytową dla chętnych do ocieplenia domu lub wymiany źródła ogrzewania. Dotacja w części spłaciłaby pożyczkę. Środki trafiłyby też do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, na realizację proekologicznych inwestycji.
Wprowadzona nowela ma wesprzeć także samorządy z najgorszą jakością powietrza i korzystające z programu "Stop smog". Nowe przepisy, m.in. zmniejszają liczbą budynków jednorodzinnych koniecznych do wnioskowania o środki. Wydłużają też okres realizacji porozumienia. Skracają również o 5 lat okres utrzymywania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto wnioskowanie związkom międzygminnym i powiatom do programu w imieniu kilku gmin.
Trzecim elementem ma być stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – takiej "informatycznej mapy", na której umieszczona będzie informacja, jakiego rodzaju ogrzewanie stosowane jest w budynkach. W CEEB mają znaleźć się również dane nt. stanu energetycznego budynków, formach udzielonej pomocy publicznej (np. dotacje) przyznanej na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach.
Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl