Trwa ładowanie...

Śląsk. Usuwajcie śnieg zalegający na dachach – przypominają strażacy

Jak jest zima to musi być zimno…i śnieżnie. I jakże miło, gdy świeży puch skrzypi pod nogami podczas spaceru. Jednak, gdy zbierze się go zbyt wiele może stanowić nie lada zagrożenie.
Share
Spore opady śniegu wiążą się także ze sporą warstwą zalegającą na dachach
Spore opady śniegu wiążą się także ze sporą warstwą zalegającą na dachach Źródło: Pixabay
d3i5dyp

Wraz z intensywnymi opadami śniegu i utrzymującymi się niskimi temperaturami śląscy strażacy przypominają, by dbać o to by na naszych dachach nie zalegała zbyt gruba warstwa białego puchu. Gdy zbierze się go zbyt wiele i stanie się ciężki może mieć znaczący wpływ na to, co nad naszymi głowami.

Zalegający śnieg może nadmiernie obciążyć konstrukcję i spowodować ogromne zagrożenie. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, a śniegu mokrego do 800 kg. Taki ciężar może stać się przyczyną poważnej tragedii. Jak tej z 28 stycznia 2006 r. w Międzynarodowych Targach Katowickich, gdzie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Zgodnie z Prawem budowlanym obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Chodzi głównie o obiekty handlowe i wielkopowierzchniowe, które jeśli nie będą o to dbać mogą spodziewać się mandatu, a nawet zamknięcia obiektu. Nie mogą także zapominać o koniecznych kontrolach stanu technicznego budynków.

d3i5dyp

Tłumy turystów na Krupówkach w Zakopanem. Gdzie śpią? "U cioci, rodzina nas przygarnęła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i5dyp

Podziel się opinią

Share
d3i5dyp
d3i5dyp
Więcej tematów