Śląsk. Może i jest wygodniej, ale nie zawsze bezpieczniej. Policja ostrzega przed oszustami
Już za chwilę większość z nas rzuci się w wir wyprzedaży. Ze względu na pandemię ominą nas długie kolejki w galeriach handlowych. Zakupy przeniosą się do sieci – i mimo, że to wygodniejsze, policja przypomina o czym należy pamiętać, by nie dać się oszukać.
W ostatnich latach zrobiło się to popularne. Często korzysta z tej możliwości młodzież. To tańsze i zdecydowanie wygodniejsze. Wystarczy kliknąć, zamówić i czekać na dostawę. Nie zawsze jednak jest to tak bezpieczne, jak podczas tradycyjnych zakupów.
Zbliża się czas przedświątecznych wyprzedaży, wielu z nas zdecyduje się na zakupy w sieci. By nie dać się w nią złapać, policja przypomina jak się przestrzec przed oszustami. W okolicy 30 listopada, przed Cyber Weekendem policja w nowej kampanii informuje, jak rozpoznać oszustów w wirtualnym świecie.
Dzięki rozpoczętej kampanii, organy ścigania z 16 krajów wraz z Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu (EC3) i Radą ds. Ryzyka Handlowego dzielą się praktycznymi poradami, jak przechytrzyć przestępców. Działania koncentrują się przede wszystkim na sprzedaży w internecie i ochronie zarówno klientów, jak i firm przed atakami. Rozsyłane komunikaty z hasztagiem #SellSafe będą trafiały do jak najszerszego grona odbiorców.
O tym, że potrzebne są takie działania, śledczy przekonują się na co dzień. W samym październiku, podczas działań operacyjnych, zatrzymano ponad 20 takich e-oszustów.
Podczas kampanii, prowadzonej w ramach akcji e-commerce 2020 przez Europol i Austriacką Służbę Wywiadu Kryminalnego, pada wiele cennych wskazówek jak bezpiecznie poruszać się w sieci. M.in. sprawdzać wiarygodność sklepów, dbać o bezpieczne płatności, zachowywać dowody wpłaty i korzystać ze sprawdzonych dostawców.