Trwa ładowanie...
d170yw4

Ruda Śląska. Przebudowany rynek w Orzegowie po raz kolejny doceniony

Rynek w Rudzie Śląskiej - Orzegowie otrzymał I wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii "Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. Organizatorem 14. już edycji konkursu było Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Share
Rynek w Rudzie Ślaskiej Orzegowie po raz kolejny został doceniony.
Rynek w Rudzie Ślaskiej Orzegowie po raz kolejny został doceniony.Źródło: UM Ruda Śląska
d170yw4

- Kolejny raz okazuje się, że przeprowadzane w Rudzie Śląskiej rewitalizacje mogą być wzorem dla innych miast. To zaszczyt, a jednocześnie potwierdzenie tego, że obrany przez nas kierunek zagospodarowywania przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców ma sens – cieszy się prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

Kapituła konkursu - jak można przeczytać w uzasadnieniu "doceniła trafne i estetyczne wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie miejscu funkcji centrotwórczych oraz wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców”.

Ruda Śląska. Udana rewitalizacja rynku w Orzegowie

Zakończona w 2018 r. przebudowa rynku w Orzegowie polegała na rewitalizacji kwartału pomiędzy ulicami Hlonda, Czapli, Królowej Jadwigi i Huloka. - Najważniejszą jej częścią była przebudowa terenu wokół kościoła pw. św. Michała Archanioła i terenu przy ul. Czapli, pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a parkingiem. W ten sposób powstały połączone ze sobą dwie przestrzenie: tzw. plac górny - wokół kościoła oraz plac dolny - poniżej – wylicza wiceprezydent miasta Michał Pierończyk. Ich łącznikiem jest istniejąca skarpa, na której wybudowane zostały schody oraz specjalna pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Na dolnym placu przy ul. Czapli wybudowana została fontanna.

d170yw4

Prace objęły również przebudowę fragmentu ul. Czapli. Jezdnia od skrzyżowania z ul. kard. A. Hlonda w kierunku zachodnim ma charakter ciągu pieszo-jezdnego na długości ok. 85 m. Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł, z czego miasto pozyskało ponad 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

To nie pierwsze wyróżnienie dla rewitalizacji rynku w Orzegowie. W 2019 r., inwestycja otrzymała tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w województwie śląskim.

Michał Woś o wydarzeniach z 2016 r.: opozycja zachowała się jak motłoch

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d170yw4

Podziel się opinią

Share
d170yw4
d170yw4
Więcej tematów