Ptasia grypa przy naszej granicy. Wirus charakteryzuje się wysokim stopniem zaraźliwości
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach wydał komunikat na temat pojawiających się ognisk ptasiej grypy. Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ wirus może być przyczyną poważnych powikłań u ludzi, a nawet zakończyć się zgonem pacjenta.
03.03.2015 | aktual.: 03.03.2015 17:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Informujemy, że na terenie Europy w ostatnim czasie stwierdzane są przypadki wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Do chwili obecnej odnotowano 13 ognisk, w tym w: Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech - przekazuje WIW w komunikacie dla prasy.
Wariant wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8), o którym mowa powyżej charakteryzuje się wysokim stopniem zaraźliwości.
- W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian w stadzie drobiu, zwłaszcza mogących wskazywać na wystąpienie choroby zakaźnej, powinno się brać pod uwagę, w pierwszej kolejności, możliwość pojawienia się wysoce zjadliwej grypy ptaków, a każde podejrzenie wystąpienia tej choroby zgłosić Inspekcji Weterynaryjnej - dodają przedstawiciele inspektoratu.
Niestety, wirus ptasiej grypy jest również niebezpieczny dla człowieka. Jak przekazali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, infekcje szczepami wirusa ptasiej grypy, dają u ludzi zróżnicowany obraz kliniczny, ale inny niż zwykła grypa.
- Istotną różnicą jest niezwykle wysoka śmiertelność sięgająca nawet około 60 proc. Na szczęście nie odnotowano, jak dotąd, by wirus rozprzestrzeniał się z człowieka na człowieka, czego odzwierciedleniem jest stosunkowo niska ilość zgłoszonych przypadków - około 440 - przekazuje serwis ABC zdrowie.
Wśród objawów, w przeciwieństwie do zwykłego wirusa, zdecydowanie częściej występują problemy z układem pokarmowym - biegunka, ból brzucha, wymioty.
Każdy kontakt z dzikim ptactwem lub drobiem hodowlanym oraz późniejsze komplikacje zdrowotne powinny być skonsultowane z lekarzem.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .