Trwa ładowanie...

Ptasia grypa przy naszej granicy. Wirus charakteryzuje się wysokim stopniem zaraźliwości

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach wydał komunikat na temat pojawiających się ognisk ptasiej grypy. Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ wirus może być przyczyną poważnych powikłań u ludzi, a nawet zakończyć się zgonem pacjenta.

Ptasia grypa przy naszej granicy. Wirus charakteryzuje się wysokim stopniem zaraźliwościŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d15gh5p
d15gh5p

- Informujemy, że na terenie Europy w ostatnim czasie stwierdzane są przypadki wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Do chwili obecnej odnotowano 13 ognisk, w tym w: Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech - przekazuje WIW w komunikacie dla prasy.

Wariant wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8), o którym mowa powyżej charakteryzuje się wysokim stopniem zaraźliwości.

- W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian w stadzie drobiu, zwłaszcza mogących wskazywać na wystąpienie choroby zakaźnej, powinno się brać pod uwagę, w pierwszej kolejności, możliwość pojawienia się wysoce zjadliwej grypy ptaków, a każde podejrzenie wystąpienia tej choroby zgłosić Inspekcji Weterynaryjnej - dodają przedstawiciele inspektoratu.

d15gh5p

Niestety, wirus ptasiej grypy jest również niebezpieczny dla człowieka. Jak przekazali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, infekcje szczepami wirusa ptasiej grypy, dają u ludzi zróżnicowany obraz kliniczny, ale inny niż zwykła grypa.

- Istotną różnicą jest niezwykle wysoka śmiertelność sięgająca nawet około 60 proc. Na szczęście nie odnotowano, jak dotąd, by wirus rozprzestrzeniał się z człowieka na człowieka, czego odzwierciedleniem jest stosunkowo niska ilość zgłoszonych przypadków - około 440 - przekazuje serwis ABC zdrowie.

Wśród objawów, w przeciwieństwie do zwykłego wirusa, zdecydowanie częściej występują problemy z układem pokarmowym - biegunka, ból brzucha, wymioty.

Każdy kontakt z dzikim ptactwem lub drobiem hodowlanym oraz późniejsze komplikacje zdrowotne powinny być skonsultowane z lekarzem.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d15gh5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gh5p
Więcej tematów