Trwa ładowanie...
de2l9r1

Pstrąg będzie promował kulinarnie Śląsk

Bielski pstrąg górski został wpisany na listę produktów tradycyjnych. Obok kiszki, rydekołki i zymloka, stał się smakiem, który będzie promował Śląsk. Co to oznacza dla regionu?

de2l9r1
de2l9r1

Produkcja pstrąga górskiego w powiecie bielskim sięga pierwszej połowy XX wieku. Na początku rozwijała się głównie produkcja narybku. Następnie rozbudowywano niewielkie stawy hodowlane, a dopiero w kolejnych latach zaczęto hodować rybę na większą skalę.

- Metody produkcji pstrąga górskiego nie uległy zmianie aż do dnia dzisiejszego. Gospodarstwa rybackie zajmujące się jego hodowlą usytuowane są w terenie górskim nad potokami, gdzie woda jest wyjątkowo czysta, przejrzysta, o stałej temperaturze, a to ma istotny wpływ na jakość ryby – przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które uznało pstrąga za produkt regionalny.

Dlatego unikatowy smak oraz proces hodowlany, został wpisany na listę produktów regionalnych. Obok zymloka, kiszki czy szpajzy, będzie promował lokalne smaki Śląska w całej Polsce.

- Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Każdy wie, że bielski pstrąg jest zupełnie inny, niż te na Mazurach czy w Ojcowie. Jest bardziej mięsisty, bogatszy w smaku. Po wyróżnienia, wraz z hodowcami będziemy promować regionalny smak. Mamy nadzieję, że jeszcze więcej turystów odwiedzi nasze okolicy - mówi Mariola Konopka, właścicielka karczmy w Bielsku-Białej.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

de2l9r1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de2l9r1
Więcej tematów