Trwa ładowanie...

Nie będzie śmierci kopalni z dnia na dzień. "Sukces"

- Najważniejsze jest to, by w centrum transformacji energetycznej faktycznie stał człowiek - mówił Łukasz Kohut w rozmowie z Wirtualną Polską. Jako europoseł dąży on do takich działań, które połączą troskę o przyszłość planety z potrzebami górników.

Łukasz KohutŁukasz KohutŹródło: East News, fot: Christian CREUTZ
d1nvujv
d1nvujv

Łukasz Kohut, europoseł z frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, podkreślił, że jest zwolennikiem transformacji energetycznej w Europie. Jednocześnie jednak proponuje w Parlamencie Europejskim takie rozwiązania, które staną się kompromisem satysfakcjonującym zarówno ekologów, jak i osoby pracujące w górnictwie. Sam bowiem pochodzi ze Śląska.

"To jest duży sukces negocjacyjny"

Eurodeputowany w rozmowie z Wirtualną Polską podkreślił, że jako członek opozycji wpłynął na kształt rozporządzenia dotyczącego zamykania kopalni.

- Wynegocjowaliśmy taki konsensus, z którego cieszą się i osoby o zielonym sercu, i związki zawodowe oraz górnicze - powiedział Kohut, nazywając to "dużym sukcesem negocjacyjnym". - Nie będą zamykane kopalnie przed 2031 rokiem, tak jak chciało pierwsze rozporządzenie. Wprowadziliśmy kilka rozwiązań, które pozwolą kopalniom wygaszać się stopniowo do 2049 roku, a nie z dnia na dzień. I myślę, że to jest duży sukces negocjacyjny - dodał.

d1nvujv

Trochę zielone, trochę czarne

Kohut odpiera tezę, że jego propozycje stoją w sprzeczności z naukowcami, którzy twierdzą, że musimy działać tu i teraz, w związku z czym, trzeba nie tylko zakończyć emisję gazów cieplarnianych, ale też znaleźć rozwiązania, które będą wchłaniać CO2.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kohut o transformacji energetycznej. "Nie traktujmy górników jak zło"

Polityk odparł, że zaproponowane zmiany są kompromisem, który "nie jest do końca zielony, ale nie jest też czarny". Z jednej strony, jak twierdzi, będzie wygaszanie wydobycia i kary, które umożliwią finansowanie instalacji środowiskowych. Z drugiej - będzie czas na to, by górnicy zdążyli stopniowo przekwalifikować się lub przejść na emeryturę.

d1nvujv

Poza tym polityk dostrzega też inne problemy, na przykład związane z tym, że węgiel koksowy nadal będzie potrzebny w przemyśle, a nastawienie się na import wcale nie będzie takim dobrym rozwiązaniem.

- Nie możemy doprowadzać do tego, że będziemy cały węgiel koksujący importować, bo to też wiązałoby się z emisją gazów cieplarnianych, choćby przy transporcie tego węgla - wyjaśnił Kohut.

Najważniejszy ma być człowiek

Gość Wirtualnej Polski podkreślił, że w centrum wszystkich zmian proponowanych przez Parlament Europejski powinien znajdować się człowiek. Ludzi należy przygotowywać na zmiany. I, zdaniem Kohuta, to widać na Śląsku, gdzie coraz mniej osób kształci się w kierunku górnictwa. Ślązacy widzą, że ten sektor się kurczy.

d1nvujv

- Najważniejsze jest to, by w centrum transformacji energetycznej faktycznie stał człowiek, żeby powstawały nowe miejsca pracy na Śląsku. One powstają i będą powstawać, także ze względu na fundusze europejskie - powiedział polityk, dodając, że trzeba stworzyć górnikom odpowiednie perspektywy.

- Nie należy traktować ich jak zło, tylko jak wartościowych ludzi - oświadczył Kohut. - Jesteśmy w stanie ten sektor wygasić bezboleśnie dla nich - dodał gość WP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nvujv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nvujv
Więcej tematów