RegionalneŚląskŁazy. Dzicy lokatorzy na strychu, sensacyjne odkrycie

Łazy. Dzicy lokatorzy na strychu, sensacyjne odkrycie

Mieszkaniec Łaz na strychu domu jednorodzinnego znalazł kolonię nietoperzy. Przybyli na miejsce specjaliści nie mogli wyjść ze zdumienia. Był to nocek orzęsiony. To jeden z najrzadszych gatunków nietoperzy rozmnażających się w Polsce.

Łazy. Mieszkaniec Łaz dokonał sensacyjnego odkrycia na poddaszu swojego domu.
Łazy. Mieszkaniec Łaz dokonał sensacyjnego odkrycia na poddaszu swojego domu.
Źródło zdjęć: © WILTD Poznań

19.05.2021 17:36

Dla mieszkańców Łaz wizyty nietoperzy nie są niczym nadzwyczajnym. Często natykają nie na nie na poddaszach, zwłaszcza po utworzeniu w regionie obszaru Natura 2000, który ma za zadanie chronienie tych ssaków.

Tym razem jednak jeden z mieszkańców na strychy swojego domu jednorodzinnego natknął się na całą ich chmarę. Nie mogąc sobie z nimi poradzić, poprosił o pomoc Ogólnopolskie Towarzystw Ochrony Nietoperzy. Przesłał zdjęcia nietoperzy jego prezesowi Błażejowi Wojtowiczowi. Ten gdy tylko je otrzymał nie krył zaskoczenia. - Chociaż identyfikacja gatunków nietoperzy na podstawie zdjęć jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa, tym razem nie było wątpliwości, nietoperze na zdjęciu to były nocki orzęsione! – mówił Wojtowicz w komunikacie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w dniu identyfikacji (11 maja) w okolicy przebywali Jolanta i Andrzej Węgiel, członkowie OTON-u, a zarazem pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po kilku telefonach i krótkiej wymianie informacji pojechaliśmy na spotkanie z właścicielami budynku goszczącego nietoperze, aby dokonać oceny sytuacji na miejscu – dodał.

Łazy. Rzadki rodzaj nietoperzy zagnieździł się na strychy domu jednorodzinnego

Spora część kolonii przyleciała właśnie z zimowisk, które znajdują się najprawdopodobniej w jednej z jurajskich jaskiń. Nietoperze gromadziły się na ścianie budynku, czekając na otwarcie okienka wlotowego na strych.

- Jak komentowali właściciele, sytuacja taka powtarza się każdego roku. Mimo że są pozytywnie nastawieni do przyrody, to jednak kolonia nietoperzy licząca kilkadziesiąt osobników stwarzała im pewne problemy - opowiadali członkowie OTON-u. Przebywające na strychu nietoperze produkują spore ilości guana, które zalega na stropie. W tym roku na strychu została położona wełna mineralna. Ponieważ właściciele obawiali się, że może zostać zniszczona, starali się, by nietoperze przeniosły się w inne miejsce. Ostatecznie okienko zostało otwarte, a już następnej nocy nietoperze przeniosły się na strych.

Członkowie OTON-u podejmie starania o pozyskanie funduszy i zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym oddziaływaniem kolonii nietoperzy poprzez zamontowanie specjalnego podestu do gromadzenia guana. Planowane jest także wykonanie przegrody, która oddzieli część strychu zajmowaną przez nocki. Oprócz tego mają powstać adaptacje, które zapewnią lepsze warunki ssakom rodzącym i wychowującym tu młode.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskłazynietoperze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)