Trwa ładowanie...

Katowice. Wsparcie w czasach pandemii, z pakietów pomocowych skorzystało ponad dwa tysiące podmiotów

Wraz z rozpoczęciem pandemii, prezydent Katowic Marcin Krupa we współpracy z radnymi wszystkich klubów, wprowadził miejskie pakiety osłonowe dla firm, artystów i NGO. Przez pół roku z 13 mln złotych skorzystało ponad dwa tysiące podmiotów.
Share
Pakiety pomocowe w dobie pandemii
Pakiety pomocowe w dobie pandemiiŹródło: Urząd Miasta Katowice
d1pbjmu

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w trudnej sytuacji. Wiosną, dochody wielu firm znacząco spadły. W szczególności dotyczyło to branż, które zostały zamknięte podczas lockdownu – m.in. restauratorów, fryzjerów, rzemieślników czy też firm kosmetycznych. W Katowicach mieliśmy na początku roku 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowiły mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Kryzys dotknął także sektor NGO i ludzi świata kultury. Dlatego postanowiliśmy działać wdrażając trzy duże programy osłonowe dla wspomnianych grup. […] Głównym celem naszych programów było ratowanie miejsc pracy. W dużej mierze się to udało – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Także Powiatowy Urząd Pracy wsparł potrzebujących. W ramach Tarczy Antykryzysowej wypłacił ponad 141 mln zł. Udało się utrzymać bezrobocie na jednym z najniższych poziomów w kraju, w wysokości 1,5%.

Mieszkańcy mogli także skorzystać z szeregu działań mających na celu walkę z koronawirusem i jego skutkami, m.in. zwolnień z czynszów i podatków od nieruchomości, bonifikat za wywóz śmieci, czy też możliwość korzystania z profesjonalnego Punktu Doradztwa Kryzysowego.

d1pbjmu

Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

Od 23 października Urząd Miasta Katowice aktualizuje bazę katowickich restauracji oferujących jedzenie na wynos. – Pomysł ten znakomicie sprawdził się wiosną podczas lockdownu. To z jednej strony duże ułatwienie dla mieszkańców, a z drugiej wsparcie dla podmiotów branży gastronomicznej, które w ten sposób, przynajmniej w pewnym zakresie, mogą rekompensować ponoszone straty - mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Od przyszłego tygodnia baza będzie dostępna na stronie internetowej urzędu oraz w miejskiej gazecie.

Wciąż prowadzone są także działania związane bezpośrednio z bezpieczeństwem mieszkańców – dezynfekcja przestrzeni publicznej czy rezygnacja z przycisków na przejściach. Zakupiono również maszynę do wykonywania testów na koronawirusa. Potrzebujący uczniowie są wspomagani sprzętem do nauki zdalnej, a ci którzy potrzebują pomocy psychologicznej mogą liczyć na wsparcie eksperta. Dostarczana jest darmowa żywność tym, których na to nie stać. Mogą liczyć także na bezpłatne środki dezynfekujące czy maseczki.

Wszelkie informacje dot. miejskiego wsparcia dostępne są na specjalnie uruchomionym serwisie informacyjnym: www.koronawirus.katowice.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pbjmu

Podziel się opinią

Share
d1pbjmu
d1pbjmu
Więcej tematów