Katowice. Nowy mural. Kogo przedstawia?
Słynny Łysek z pokładu Idy – koń pracujący w kopalni z opowiadania Gustawa Morcinka – został bohaterem muralu. We wtorek, 28 września, na ścianie jednej z kamienic w Katowicach zostanie odsłonięta praca autorstwa Mony Tusz.
Jest ona inspirowana spektaklem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który miał premierę 28 września 2019 r.
Mural powstaje na ścianie kamienicy przy ul. Gliwickiej 130c w Katowicach, a jego inauguracja odbędzie się 28 września o godz. 14.00, natomiast - w ramach przedsięwzięcia - 2 października odbędą się też warsztaty street art, lalkarskie i aktorsko-plastyczne oraz rodzinna gra miejska "Patataj".
Katowice. Łysek, słynny koń, znalazł się na muralu
Opowiadanie "Łysek z pokładu Idy" autorstwa Gustawa Morcinka (1891-1963) to historia z czasów, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem. Po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok.
Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.
Twórcy tego nagradzanego przedstawienia spojrzeli na opowieść o Łysku z dzisiejszej perspektywy. Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.
Wybór na mural postaci z tego właśnie przedstawienia Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" – jednej z najstarszych scen lalkowych w Polsce – to nie przypadek. Gustaw Morcinek był w latach 1958–63 kierownikiem literackim tej placówki.