Trwa ładowanie...

Katowice. Teatr Ateneum zaprasza. Wystawa lalek ze spektakli dla wszystkich pokoleń

Wystawę lalek z 10 przedstawień Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, autorstwa artystów z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji oraz Polski można oglądać na wystawie w Galerii Ateneum. Za darmo.

Śląskie. Wystawę lalek z 10 przedstawień Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach można oglądać za darmo.Śląskie. Wystawę lalek z 10 przedstawień Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach można oglądać za darmo.Źródło: Teatr Ateneum Katowice
d3myz7x
d3myz7x

Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia antresola Galerii Ateneum zamienia się w przestrzeń, w której rządzą lalki. Znane ze sceny, zwykle oglądane z perspektywy widowni, są teraz na wyciągnięcie ręki.

W tym roku na wystawie można przyjrzeć się z bliska bohaterom dziesięciu archiwalnych już przedstawień, do których scenografie zaprojektowali artyści z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji i oczywiście Polski.

Katowice. Teatr Ateneum zaprasza na wystawę lalek

Drewniane marionetki sycylijskie ze sztuki Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa są dziełem Teresy Targońskiej, płaskie postaci w Szczurołapie zaproponowała Julia Skuratova, a lalki żyworękie w Przypowieści o szczęściu Eva Farkaszova, która jest również autorką projektów do Krawca Niteczki.

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Prof. Simon nie ma wątpliwości. "Nie można być fanatykiem"

Różne formy plastyczne znajdziemy w Pinokiu (scenografia: Tomasz Volkmer) i Śpiącej Królewnie (scenografia: Pavel Hubiczka), lalki-figury w Kopciuszku (scenografia: Noriyuki Sawa), a kukły w Kalinowym dworze (scenografia: Urszula Kubicz-Fik).

d3myz7x

Z autorskich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza pochodzą natomiast lalki Joanny Braun (Daleka podróż Andersena) oraz Katarzyny Proniewskiej–Mazurek (Serce).

Katowice. Artyści z całego świata na wystawie w Teatrze Ateneum

- Atrakcyjna aranżacja wystawy powinna zainteresować wszystkie pokolenia, bo lalki eksponowane w innej przestrzeni, niż spektakle, do których zostały stworzone mają nie tylko wartość dokumentalną. Zachwycają, wzruszają lub niepokoją, ale przede wszystkim inspirują. Pobudzają do refleksji i uruchamiają wyobraźnię – przekonuje kierowniczka literacka katowickiego teatru Renata Chudecka.

Wystawa czynna od 15 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp jest bezpłatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3myz7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myz7x
Więcej tematów