Trwa ładowanie...

Katowice. Kapitan Ozdrowieniec zbiera drużynę ozdrowieńców. Będą walczyć z COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach potrzebuje osocze osób, które wyzdrowiały po przejściu COVID-19. Do jego oddawania zachęca Kapitan Ozdrowieniec.

Katowice. RCKiK za pomocą Kapitana Ozdrowieńca szuka osocza ozdrowieńców.Katowice. RCKiK za pomocą Kapitana Ozdrowieńca szuka osocza ozdrowieńców.Źródło: RCKiK w Katowicach
d1mc9m5

Kapitan Ozdrowiniec to superbohater powołany do życia przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Akcja pod hasłem "Drużyna Kapitana Ozdrowieńca" ma zaangażować osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są w pełni sił, mobilizując je do oddawania osocza, które może ratować chorych na COVID-19. Niestety epidemia nie zwalnia i zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców jest olbrzymie, a zgromadzone do tej pory zapasy kurczą się.

Specjaliści z RCKiK przypominają, że osocze to cenny lek. - Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was! - mówią.

Katowice. RCKiK potrzebuje osocza ozdrowieńców

Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony jest układ odpornościowy - na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby - można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.

d1mc9m5

Za ozdrowieńca uznaje się osobę po przechorowaniu COVID-19, dysponującą pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR. Musi upłynąć minimum 14 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu. Ozdrowieńcem jest też osoba po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV- 2 po upływie co najmniej 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

W województwie śląskim osocze pobierane jest na separatorach w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej.

Sputnik V w Polsce? Dr Cessak ujawnia, co ze szczepionką z Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mc9m5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mc9m5
Więcej tematów