Katowice. Galeria Artystyczna z nowymi popiersiami. Kogo uhonorowano?
Popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra zostały odsłonięte w Galerii Artystycznej Katowic. O tym komu należą się honory każdego roku decydują mieszkańcy w specjalnym plebiscycie.
12.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:04
Z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Wybierają mieszkańcy głosując online bądź tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej "Nasze Katowice". Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
Katowice. Wyróżnienia dla Kazimierza Kutza i Józefa Świdra
- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. Aż 41 procent z nich wskazało na Józefa Świdra. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W bieżącej edycji organizatorzy plebiscytu zdecydowali o uznaniu głosów oddanych także w ubiegłym roku – plebiscyt z powodu pandemii nie został rozstrzygnięty - stąd także wyróżnienie dla Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w bieżącym znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.
Wyróżniony został również prof. Krzysztof Uniłowski. Jego tablica zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.
Dodamy, że w poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz i Tadeusz Kijonka.