Trwa ładowanie...
d1nwcmz

Jaworzno. Miasto wywiezie odpady

Należąca do samorządu spółka Wodociągi Jaworzno od października odpowiedzialna będzie za wywóz odpadów. Po to m.in. kupiła 22 specjalistyczne pojazdy o napędzie gazowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wodociągi Jaworzno dobrze przygotowały się do nowego zadania i zakupiły nowoczesne śmieciarki(Urząd Miasta Jaworzno, Fot: UM Jaworzno)
Wodociągi Jaworzno dobrze przygotowały się do nowego zadania i zakupiły nowoczesne śmieciarki(Urząd Miasta Jaworzno, Fot: UM Jaworzno) (Urząd Miasta Jaworzno, Fot: UM Jawrozno)
d1nwcmz

Do tej pory śmieci odbierała włoska spółka, ale nikt nie był zadowolony ze współpracy z nią. Jak wyjaśnił Paweł Silbert,prezydent Jaworzna, gmina zdecydowała o samodzielnym organizowaniu gospodarki odpadami, bo do tego zobowiązała ją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości.

- Niefortunnie napisana ustawa, pomimo że miała dobre założenia, spowodowała złe skutki w postaci bardzo szybkiej monopolizacji rynku i gwałtownego wzrostu oczekiwań po stronie odbiorców tych odpadów. Jeżeli nałożymy na to, że nieustannie rosną opłata marszałkowska, koszty pracy, okazuje się, że ceny za odbiór odpadów w Polsce gwałtownie wzrastają – wyjaśnił. - Oczywiście dotyczy to również naszego miasta, a apetyt tych, którzy zajmują się odbiorem odpadów rośnie w znacznie szybszym tempie. To spowodowało, że zaczęliśmy myśleć o tym, aby ten outsourcingusług zmienić na działalność przypisaną do jednego z podmiotów miejskich, aby przeprowadzić ich remunicypalizację – dodał.

Miasto nie utworzyło nowej spółki. Zajmą się tym Wodociągi Jaworzno. – Przygotowywaliśmy się do tego prawie dwa lata. Przyszli do niej m.in. pracownicy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, odpowiedzialni za rozliczanie systemu, a także nowi pracownicy z doświadczeniem w branży odpadowej. W sumie to 60 osób – stwierdził dyrektor ds. odpadów w Wodociągach Jaworzno, Zbigniew Krepel.

d1nwcmz

Jesienią ub. roku spółka ogłosiła przetarg na 22 specjalistyczne pojazdy: dziewięć śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, dwie śmieciarki trzyosiowe z zabudową dwukomorową i jedną śmieciarkę trzyosiową z zabudową jednokomorową i myjką. Ponadto, zamówiono mniejsze śmieciarki, a także samochody ciężarowe skrzyniowe, hakowe i bramowe. Wszystkie pojazdy mają napęd CNG. Wodociągi zapłaciły za nie blisko 21 mln zł, biorąc kredyt.

Wodociągi odbiór śmieci rozpoczną od przedsiębiorców 1 października, a od mieszkańców 10 października.

Sosnowiec. Potężny pożar na wysypisku śmieci. Nad miastem gęste kłęby dymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nwcmz

Podziel się opinią

Share
d1nwcmz
d1nwcmz
Więcej tematów