Gliwice. Dwa warianty zagospodarowania Wilczych Dołów. Który wygra?

Gliwicki samorząd zaprezentował warianty, rekreacyjny i przyrodniczy, zagospodarowania zbiornika przeciwpowodziowego, który ma powstać na terenach Wilczych Dołów. Mieszkańcy zdecydują, który zostanie zrealizowany.

Gliwiczanie zdecydują, który z dwóch wariantów zagospodarowania Wilczych Dołów zostanie zrealizowany.
Gliwiczanie zdecydują, który z dwóch wariantów zagospodarowania Wilczych Dołów zostanie zrealizowany.
Źródło zdjęć: © UM Gliwice | UM Gliwice

Na potoku Wójtowianka, na terenie tzw. Wilczych Dołów ma powstać 10-hektarowy zbiornik retencyjny. Prace wyceniono na 16,7 mln złotych. Inwestycję zrealizuje należące do miasta Przedsiębiorstwo Remontu Ulic i Mostów.

Jak będzie wyglądał teren wokół zbiornika?

-Szanując głosy mieszkańców, którzy wyrażają swoje przywiązanie do terenu objętego inwestycją prezydent Gliwic zobowiązał się do zagospodarowania terenu zbiornika w taki sposób, aby był on różnorodny przyrodniczo oraz nadal stanowił dla gliwiczan atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. Pracownia 44STO, która zaprojektowała m.in. modernizację parku Chrobrego oraz bardzo dobrze ocenianą koncepcję zbiornika na Ostropce, przygotowała dla zbiornika na Wójtowiance dwa warianty zagospodarowania – przyrodniczy i rekreacyjny – wyjaśniają gliwiccy urzędnicy.

O tym, który propozycja zostanie zrealizowana, zdecydują mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.

W wariancie przyrodniczym planowane jest wykonanie nasadzeń różnicowanych ze względu na usytuowanie i warunki siedliskowe gatunków roślinności, w tym jak największej liczby drzew. Przeważająca część terenu pełnić będzie funkcję przyrodniczą bez elementów rekreacyjnych.

Głównym założeniem wariantu rekreacyjnego jest natomiast udostępnienie do użytku jak największej części terenu mieszkańcom. Zaplanowano miejsca wypoczynku, place zabaw, siłownie, instalację "land art”, z zastosowaniem materiałów takich jak drewno, kamienie, wiklina, aby zachować naturalny charakter terenu.

Planuje się również stworzenie dwóch miniparków, północnego z polanami wypoczynkowymi, na których udostępnione zostaną leżaki oraz stoliki piknikowe, z ewentualnymi miejscami do grillowania i południowego z miejscami do odpoczynku (ławki i stoliki, częściowo zadaszone pergole). Przewidziany został także plac zabaw w nietypowej rzeźbiarskiej formie – dużej, drewnianej sowy, lisa lub wilka (w nawiązaniu do nazwy terenu).

Koronawirus. Specustawa o ochronie zdrowia. Piotr Mueller o pracy lekarzy

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)