Trwa ładowanie...

Częstochowa. Wsparcie dla branży gastronomicznej. Restauratorzy zaoszczędzą

Częstochowa zamierza zwolnić przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych z raty opłaty za zezwolenie, z którego nie mogą obecnie korzystać.
Share
Śląskie. Samorząd Częstochowy zamierza wesprzeć przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych.
Śląskie. Samorząd Częstochowy zamierza wesprzeć przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych.Źródło: UM Częstochowa
d1eiut4

Skierowany przez prezydenta miasta projekt uchwały w tej sprawie będzie głosowany na najbliższej sesji Rady Miasta, 8 kwietnia.

Częstochowscy przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kolejnej, tegorocznej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Łącznie mają zaoszczędzić dzięki temu około 111 tys. zł; tyle wynosi przewidywany ubytek z tego tytułu po stronie budżetu miasta.

Jednocześnie tym przedsiębiorcom, którzy wnieśli taką opłatę jednorazowo za rok 2021 do końca stycznia (opłaty można wnosić w trzech ratach lub jednorazowo na cały rok) ma przysługiwać zwrot 1/3 opłaty pobranej za korzystanie z zezwoleń – poinformował częstochowski magistrat.

d1eiut4

- Wszyscy przeżywamy w epidemii ciężkie czasy, ale przedsiębiorcy z branż, które zostały w części lub całości „zamrożone”, odczuwają jej skutki jeszcze mocniej. Ponieważ w ostatnim czasie epidemia przyspieszyła i nie ma obecnie perspektyw na szybkie zniesienie obostrzeń związanych z działaniem lokali gastronomicznych, takie wsparcie częstochowskich firm jest potrzebne i uzasadnione – przekonuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zapowiedział zarazem, że jeżeli ograniczenia potrwają w 2021 roku dłużej niż cztery miesiące, a przedsiębiorcy nadal nie będą mogli liczyć na rekompensaty w ramach rządowej tarczy, samorząd planuje zwolnienie z kolejnej raty opłat.

Częstochowa. Ograniczenia działalności lokali gastronomicznych z powodu COVID-19

Z powodu pandemii COVID-19 Rada Ministrów wprowadziła w drodze rozporządzenia ograniczenie działalności lokali gastronomicznych wyłącznie do przygotowywania i podawania żywności na wynos lub jej przygotowania i dostarczania.

d1eiut4

Olechowski mówił bez ogródek o Morawieckim i Orbanie

Nie ma więc, od momentu wprowadzenia tych regulacji, możliwości korzystania przez przedsiębiorców z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach. Częstochowski projekt uchwały w sprawie wspomnianego zwolnienia jest odpowiedzią na prośby przedstawicieli lokali gastronomicznych działających na terenie miasta.

Samorząd Częstochowy podkreśla, że wsparcie ich w sytuacji spowodowanej obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd na skutek epidemii pomoże im w dalszym funkcjonowaniu po zniesieniu ograniczeń, przypominając, iż dopiero od pewnego czasu władze lokalne mają podstawę prawną do udzielania takich zwolnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eiut4

Podziel się opinią

Share
d1eiut4
d1eiut4
Więcej tematów