RegionalneŚląskCzęstochowa. Tradycyjna chata i ruchoma szopka na Jasnej Górze

Częstochowa. Tradycyjna chata i ruchoma szopka na Jasnej Górze

Dwie pasterki, brak łamania się opłatkiem i szopka składająca się z dwóch części – tak wyglądają w tym roku święta Bożego Narodzenia na Jasnej Górze.

Paulini przekonują pielgrzymów do odwiedzania Jasnej Góry
Paulini przekonują pielgrzymów do odwiedzania Jasnej Góry
Źródło zdjęć: © jasnagora.pl

Bożonarodzeniową szopkę udostępniono wiernym tradycyjnie w Boże Narodzenie. Od kilku lat składa się ona z dwóch części – klasycznej Betlejemki znajdującej się na klasztornym dziedzińcu i ruchomej szopki ze zwierzętami ustawionej na fosach.

W tradycyjnej chacie przedstawione jest jerozolimskie i polskie Betlejem. Z 400 figurek, ponad 300 jest ruchomych. Wśród postaci znajdują się rybak, pasterze, kowal, piekarz i paulini.

W dolnej szopce, jak zwykle, nie zabrakło żywych zwierząt. ”To dla uciechy dzieci. Będzie nasza emerytka, oślica Amelka i w tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków. Zwierzęta też chwalą Pana Boga i będą dopełniać wystroju naszej jasnogórskiej szopki” – mówił przed świętami o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Mimo obostrzeń, paulini zachęcają wiernych do odwiedzania klasztoru. ”Staraliśmy się, aby mimo trwającej pandemii przychodzący ludzie mogli zobaczyć szopki i przepiękne choinki w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice, żeby ta trwająca pandemia nie zagłuszyła tego, co jest istotą naszego chrześcijaństwa, czyli miłości Boga do człowieka, który rodzi się nie tylko w Betlejemskiej stajni, ale rodzi się w sercu każdego z nas” – przekonuje o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Szopkę można odwiedzać - z zachowaniem zasad sanitarnego bezpieczeństwa - od Bożego Narodzenia, w godzinach od 9. do 18.

Koronawirus. Kropidło nie wypędzi wirusa. O. Paweł Gużyński: "rozumu należy używać"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskczęstochowaszopka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)