Chorzów. Akcja przeciwko dronom
Chorzowscy policjanci wspólnie z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego prowadzili kontrole użytkowników dronów. Szczególną uwagę zwracali na osoby latające bez stosownej zgody w strefach, w których wprowadzono ograniczenia.
Policjanci często spotykają się z problemem, jakim są loty niezgodnie z obowiązującymi przepisami wykonywane przez operatorów dronów. Szczególną kategorię stanowią tu osoby latające bez stosownej zgody w strefach, w których wprowadzono ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo publiczne, a także w celu ochrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Dlatego wspólnie z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, chorzowscy mundurowi prowadzili kontrole użytkowników dronów w rejonie stadionu Ruchu Chorzów oraz na terenie Parku Śląskiego – poinformowała chorzowska policja.
W trakcie działań nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. Jak zapowiadają policjanci, takie kontrole będą prowadzone cyklicznie, szczególnie w czasie zabezpieczenia imprez masowych.
Chorzów. Obowiązki operatora dronów
Pamiętajmy, że pilot drona, wykonując operacje w kategorii „otwartej”, utrzymuje go przez cały czas w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS, z wyjątkiem przypadków, gdy dron jest w trybie podążania za stacją bazową lub pilot wykonuje operacje z pomocą obserwatora.
Pilot ma zapewnić, by dron utrzymywał bezpieczną odległość od osób oraz aby jego lot nie przebiegał nad zgromadzeniami osób. Pilot przed każdą operacją musi zrobić check-in w aplikacji DroneRadar.
Podczas lotu pilot drona nie może przelatywać w pobliżu lub w granicach obszarów, na których trwają działania ratownicze, chyba że posiadają na to zezwolenie wydane przez odpowiedzialne służby ratownicze.
Dron nie może przewozić materiałów niebezpiecznych, ani nie zrzuca żadnych materiałów.
Podczas lotu dron jest utrzymywany w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, z wyjątkiem przypadków, gdy przelatuje on nad przeszkodą.