RegionalneŚląskBielsko-Biała. Takiego albumu jeszcze nie było. Czasy wojny w kolorze

Bielsko-Biała. Takiego albumu jeszcze nie było. Czasy wojny w kolorze

Po sukcesie albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej" z 2019 roku jego autorzy przygotowali wydanie drugie. Nikt wcześniej w Polsce nie opublikował albumu, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane takiemu procesowi.

Bielski zamek w czasach II wojny światowej. Zdjęcie z albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej".
Bielski zamek w czasach II wojny światowej. Zdjęcie z albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej".
Źródło zdjęć: © UM w Bielsku-Białej | bielsko-biala.pl

Właściwie trudno nazwać nowy album wydaniem drugim poprawionym, gdyż jest to tak naprawdę zupełnie nowe wydawnictwo - jego zdjęcia zostały pokolorowane. „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” to nie tylko dokument, ale przede wszystkich album pełen soczystych fotografii.

– Oglądaliśmy zdjęcia koloryzowane z czasów powstania warszawskiego, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie – tłumaczą swój pomysł autorzy wyjątkowego albumu ze zdjęciami z czasów okupacji Bielska i Białej Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak.

Na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej na czarno-białych fotografiach nie były tak widoczne. Zostały również wprowadzone drobne uzupełnienia m.in. nazw ulic, właścicieli fotografii. Twórcy zakupili licencje do profesjonalnych programów do kolorowej obróbki zdjęć i przez kilka miesięcy trwała żmudna praca nad nowym wydaniem albumu.

- Oczywiście można spotkać zdjęcia, które są koloryzowane, jak na przykład cykl z czasów powstania warszawskiego czy też barwione archiwalne filmy jak niedawno prezentowana Niepodległa” czy Wojna światów” – przyznaje Wojciech Kominiak.

– Prawdopodobnie będzie to jednak pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce. Nikt wcześniej nie opublikował albumu w tak obszernej formie, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji – przekonuje Wiesław Dziubek.

Dodatkowo w wydawnictwie pojawiło się 16 nowych fotografii, do których autorzy dotarli w ostatnim roku oraz dwa plany Bielitz (Bielska) w oryginalnym formacie jako załącznik do książki.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskbielsko-białaII wojna światowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)