Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Takiego albumu jeszcze nie było. Czasy wojny w kolorze

Po sukcesie albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej" z 2019 roku jego autorzy przygotowali wydanie drugie. Nikt wcześniej w Polsce nie opublikował albumu, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane takiemu procesowi.

Share
Bielski zamek w czasach II wojny światowej. Zdjęcie z albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej".
Bielski zamek w czasach II wojny światowej. Zdjęcie z albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej".Źródło: UM w Bielsku-Białej, Fot: bielsko-biala.pl
deytnwa

Właściwie trudno nazwać nowy album wydaniem drugim poprawionym, gdyż jest to tak naprawdę zupełnie nowe wydawnictwo - jego zdjęcia zostały pokolorowane. „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” to nie tylko dokument, ale przede wszystkich album pełen soczystych fotografii.

– Oglądaliśmy zdjęcia koloryzowane z czasów powstania warszawskiego, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie – tłumaczą swój pomysł autorzy wyjątkowego albumu ze zdjęciami z czasów okupacji Bielska i Białej Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak.

deytnwa

Na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej na czarno-białych fotografiach nie były tak widoczne. Zostały również wprowadzone drobne uzupełnienia m.in. nazw ulic, właścicieli fotografii. Twórcy zakupili licencje do profesjonalnych programów do kolorowej obróbki zdjęć i przez kilka miesięcy trwała żmudna praca nad nowym wydaniem albumu.

- Oczywiście można spotkać zdjęcia, które są koloryzowane, jak na przykład cykl z czasów powstania warszawskiego czy też barwione archiwalne filmy jak niedawno prezentowana Niepodległa” czy Wojna światów” – przyznaje Wojciech Kominiak.

– Prawdopodobnie będzie to jednak pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce. Nikt wcześniej nie opublikował albumu w tak obszernej formie, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji – przekonuje Wiesław Dziubek.

Dodatkowo w wydawnictwie pojawiło się 16 nowych fotografii, do których autorzy dotarli w ostatnim roku oraz dwa plany Bielitz (Bielska) w oryginalnym formacie jako załącznik do książki.

Strajk kobiet. Władza "przekupiła" policję podwyżkami? Ekspert mówi wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deytnwa

Podziel się opinią

Share
deytnwa
deytnwa
Więcej tematów