Trwa ładowanie...
d3ov2ti

Bielsko-Biała. Podwyżki biletów w miejskich autobusach. Kary też większe

Od 1 stycznia władze Bielska-Białej podnoszą ceny biletów w komunikacji miejskiej. Powód? Trudna sytuacja finansowa samorządu spowodowana pandemią Covid-19. Więcej zapłacą także pasażerowie na gapę.
Share
Bielsko-Biała. Od 1 stycznia wzrosną ceny biletów w komunikacji miejskiej.
Bielsko-Biała. Od 1 stycznia wzrosną ceny biletów w komunikacji miejskiej.Źródło: UM w Bielsku-Białej, Fot: Paweł Sowa, Wydział Prasowy UMBB
d3ov2ti

Bielski magistrat tłumaczy, że obowiązujące dotąd ceny biletów autobusowych MZK utrzymywane były na niezmienionym poziomie przez 8 lat - od 1 stycznia 2013 r. Miasto zdecydowało się podnieść ich ceny ze względu na trudną sytuację finansową samorządu spowodowaną pandemią Covid-19.

Od 1 stycznia 2021 r. zmianie ulegną ceny biletów:

  • cena biletu jednorazowego z 3 zł (N-normalny) i 1,50 zł (U-ulgowy) wzrośnie odpowiednio do 4 zł (N) i 2 zł (U);
  • cena biletu jednorazowego za przewóz bagażu, roweru, zwierzęcia wzrośnie z 3 zł na 4 zł (w dalszym ciągu utrzymana zostaje zasada, że zakup biletu nie obowiązuje pasażerów posiadających bilety miesięczne, okresowe oraz specjalne);
  • za bilet 60-minutowy, który dotąd kosztował 4 zł (N) i 2 zł (U) trzeba będzie zapłacić odpowiednio 5 zł (N) i 2,50 zł (U);
  • bilet jednodniowy zastąpiony zostaje biletem 24-godzinnym (tj. ważnym na całej sieci komunikacyjnej przez 24 godziny od momentu skasowania), a cena ulega zmianie z 12 zł (N) i 6 zł (U) na 14 zł (N) i 7 zł (U);
  • imienny bilet 7-dniowy na wszystkie linie podrożeje z 34 zł (N) i 17 zł (U) na 40 zł (N) i 20 zł (U);
  • imienny bilet miesięczny na wszystkie linie - z 100 zł (N) i 50 zł (U) na 110 zł (N) i 55 zł (U);
d3ov2ti

Bielsko-Biała. Zmiany w komunikacji, nie wszystkie bilety droższe

Od nowego roku wprowadzony zostanie także nowy rodzaj biletu - będzie to bilet 30-dniowy dostępny poprzez aplikacje mobilne SkyCash oraz moBiLET, w cenie 110 zł (N) i 55 zł (U) i ważny przez 30 dni od daty początku ważności, określonej przez pasażera. Bilety 30-dniowe będą dostępne w aplikacji z maksymalnie 14-dniowym okresem przedsprzedaży.

Kilka rodzajów biletów pozostaje w niezmienionych cenach. To weekendowy bilet rodzinny Rodzina+ - 10 zł, imienny bilet miesięczny na wszystkie linie (ulgowy) - 36 zł oraz imienny bilet roczny (ważny od 1 stycznia do 31 grudnia) na wszystkie linie - 12 zł.

Bielsko-Biała. Podwyżka cen w komunikacji. Znikają bilety

W nowym roku zniknie kilka typów biletów. Od 1 stycznia 2021 r. wycofane zostaną z dystrybucji m.in. bilet trzymiesięczny (na określoną linię oraz na wszystkie linie), bilet 7-dniowy na określona linię, bilet miesięczny na określoną linię, bilet miesięczny na wszystkie linie na okaziciela, bilet specjalny – imienny bilet miesięczny na określoną linię oraz socjalny bilet miesięczny i trzymiesięczny na wszystkie linie (ważny w dni robocze i soboty).

d3ov2ti

Tomasz Grodzki wygłosił orędzie. Marszałek Senatu o działaniach rządu ws. budżetu UE

Wycofywane imienne bilety zakupione w 2020 r. będą honorowane podczas przejazdów na linii, na którą zostały wykupione – do wygaśnięcia okresu ważności wskazanego na bilecie zgodnie z okresem na nich wskazanym, nie dłużej niż do końca marca 2021 r.

Ważność zachowują wydane dotychczas legitymacje MZK do biletów okresowych, bez względu na określony na niej rodzaj biletu (trzymiesięczny/miesięczny), a także zakres obowiązywania (na określoną linię/na wszystkie linie).

d3ov2ti

Nie ulegają żadnym zmianom uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych dla:

  • dzieci od urodzenia do 30 września roku, w którym kończą 7. lat
  • osób, które ukończyły 65. rok życia, tj. od dnia ukończenia.

Podwyżki w bielskiej komunikacji. Wyższe kary za przejazd bez biletu

W związku ze wzrostem ceny biletu jednorazowego normalnego na 4 zł od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie też opłata dodatkowa - dotycząca przejazdu bez ważnego biletu, jak również przejazdu bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego – ze 150 zł do 200 zł jako 50-krotność biletu jednorazowego normalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ov2ti

Podziel się opinią

Share
d3ov2ti
d3ov2ti
Więcej tematów