Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Historyczna przeprawa w nowej starej odsłonie

Most na ulicy 11 Listopada w centrum Bielska-Białej upodobnił się do swojego pierwowzoru z XIX wieku. Rekonstrukcja historycznej przeprawy jest jednym z elementów świętowania jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.
Share
Bielsko-Biała. Most na ul. 11 Listopada znów ma kratownice.
Bielsko-Biała. Most na ul. 11 Listopada znów ma kratownice. Źródło: UM BIelsko-Biała, Fot: Paweł Sowa
dt436q4

- Właśnie kończą się prace rekonstrukcyjne na moście w ciągu ul. 11 Listopada. Zaczęły się 1 lutego, jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że trzeba było je wstrzymać; ponownie prace przy rekonstrukcji podjęto w miniony czwartek, 25 lutego.

Najpierw zamontowane zostały aluminiowe konstrukcje kratownic, obecnie trwa montaż dwóch przęseł o długości 21 m, szerokości 0,7 m i wysokości 2,85 m. Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany koloru światła – powiedział Jacek Kachel w wydziału prasowego bielskiego magistratu.

Bielsko-Biała. Rekonstrukcja mostu na ul. 11 Listopada

Most na rzece Białej to jeden zsymboli miasta. Powstał pod koniec XIX wieku, jako inwestycja rządu galicyjskiego we Lwowie, na miejscu starej przeprawy. - To symboliczne miejsce - w przeszłości przechodziła tędy granica Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczypospolitej, po rozbiorach - Śląska Austriackiego i Galicji, a po odzyskaniu niepodległości - województw śląskiego i krakowskiego. Ostatecznie most przestał być miejscem podziału, a zaczął łączyć, gdy 1 stycznia 1951 roku Bielsko i Biała stało się jednym miastem – podkreślił Kachel

dt436q4

Magistrat dwukrotnie ogłaszał przetarg na wykonanie i montaż łukowych kratownic. Pierwszy zakończył się fiaskiem, gdyż jedyna oferta, która wpłynęła, była zbyt droga. W kolejnym, w grudniu ub.r., wyłoniono wykonawcę, ale zrezygnował z podpisania umowy. Zawarto ją ostatecznie z firmą ze Skoczowa, która również wystartowała w przetargu. Miasto zapłaciło za to 287 tys. zł.

Ostrzeżenia IMGW. Jest alert 3. stopnia. Najnowsze informacje o pogodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt436q4

Podziel się opinią

Share
dt436q4
dt436q4
Więcej tematów