Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Biskup Szarek spoczął na cmentarzu ewangelickim

Były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej zmarł 8 października w Cieszynie w wieku 84 lat. Był chory na COVID-19.

Share
Biskup spoczął na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej.
Biskup spoczął na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej.Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Fot: diecezja.bielsko.pl
d3n2xxk

Biskup Jan Szarek, były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, został pochowany w sobotę na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej. Wcześniej podczas modlitwy nad urną z prochami znanego ekumenisty odczytano m.in. list kondolencyjny od prezydenta RP. Andrzej Duda podkreślił, że zmarły biskup "dał się poznać jako troskliwy duszpasterz i znakomity organizator". "Zasłużony dla rozwoju wspólnoty luterańskiej w okresie zniewolenia komunistycznego, w roku 1991 otrzymał szczególny mandat zaufania, jakim była funkcja biskupa Kościoła. Pełnił ją przez dziesięć lat, stawiając czoła wielu wyzwaniom tamtego czasu – na gruncie głębokich przemian społecznych i ekonomicznych oraz w sferze duchowości" – napisał, przypominając, że bp Szarek przez dwie kadencje był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

"Patrząc na życie biskupa Szarka, możemy stwierdzić, że w całości wypełnił deklarację: oto jestem! Często mówi się, że był budowniczym. Powiedziałbym, że był sadownikiem, który gdziekolwiek się znajdował, sadził drzewa owocowe, jabłonie" – powiedział biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec, dzieląc się wspomnieniem ostatniej rozmowy telefonicznej, jaką przeprowadził z bp. Szarkiem krótko przed śmiercią.

d3n2xxk

Odczytano także list od byłego szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, w którym pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego polityk wspominał znanego mu osobiście duchownego. "Miał dar mówienia prosto i z przekonaniem o sprawach trudnych, o naszych słabościach, powinnościach" – zauważył w liście.

Szkoły podstawowe do zamknięcia? Dyrektorzy domagają się zmian systemowych

Na ręce biskupa luterańskiego list kondolencyjny od ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Romana Pindla przekazał ks. prof. Józef Budniak. "Dla nas, katolików, wart podkreślenia jest fakt, że śp. Biskup Jan Szarek jako przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej trzykrotnie uczestniczył w spotkaniach z papieżem Janem Pawłem II" - napisał biskup Pindel.

W nabożeństwie, które poprowadził luterański radca duchowy ks. Waldemar Szajthauer, udział wzięli liczni przedstawiciele Kościoła luterańskiego oraz innych wyznań. Po uroczystości w kościele urnę z prochami niósł syn bp. Szarka, ks. Piotr Szarek, proboszcz ewangelickiej parafii w Starym Bielsku.

d3n2xxk

Biskup senior Jan Szarek zmarł 8 października br. w Cieszynie. Chorował na Covid-19. Urodził się 13 lutego 1936 w Bielsku. 6 stycznia 1991 r. Synod wybrał go Biskupem Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. W 1993 r. został prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej na pięcioletnią kadencję. W marcu 2000 Synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Kościoła. Stanowisko to pełnił do 2005 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3n2xxk

Podziel się opinią

Share
d3n2xxk
d3n2xxk
Więcej tematów