Trwa ładowanie...

Bielski przewoźnik z nowoczesnymi autobusami, ich wyposażenie jest nowatorskie

O pięć nowych, niskopodłogowych i niskoemisyjnych autobusów solaris urbino 12 wzbogacił się Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Wszystkie już wyjechały na trasy.

Bielsko-biała. Nowe autobusy już jeżdżą po drogach miasta.Bielsko-biała. Nowe autobusy już jeżdżą po drogach miasta.Źródło: UM Bielsko-Biała, fot: Paweł Sowa
d30nnk9
d30nnk9

Autobusy mają 12 metrów długości, mogą pomieścić 85 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Koszt brutto ich zakupu to 7,995 mln zł. - Wprowadzamy do naszej floty pięć nowych autobusów solaris urbino czwartej generacji. To duże święto. Sytuacja gospodarcza, z jaką mamy do czynienia, nie jest łatwa; dotyka nie tylko naszych gospodarstw domowych, to także niełatwy czas dla przedsiębiorców. Rosnące ceny, w naszym przypadku zwłaszcza paliwa, ale też innych elementów, to rzeczywistość, która powoduje że inwestycje, które jeszcze wczoraj były pewne, dziś stają się wątpliwe – mówił podczas odbioru autobusów Hubert Maślanka prezes MZK.

- Powiększa się nasza flota autobusów, razem z pięcioma nowymi mamy ich w sumie 136. W tej chwili na stanie jest 69 autobusów solaris, z tego najstarsze mają już 20 lat i ich czas się kończy. Musimy zastępować je nowymi pojazdami. Te pięć autobusów to już ;pojazdy czwartej generacji. Różnią się od tych kupionych cztery lata temu między innymi ścianą przednią, to widać na pierwszy rzut oka – dodał wiceprezes MZK Krzysztof Knapik.

Bielsko-Biała. Autobusy przyjazne osobom niepełnosprawnych

W pojazdach jest sporo nowości, takich jak dłuższy tylny wyświetlacz wskazujący kierunek jazdy, wygodne podparcia dla stojących pasażerów, dodatkowe piktogramy na podłogach. To też pierwsze autobusy z nową tapicerką wybraną przez mieszkańców. Przede wszystkim jednak autobusy mają zastosowane elementy, których nie mają inne pojazdy w Polsce, np. system antywirusowy w układzie klimatyzacji powoduje, że wirusy są niszczone, a pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować.

Bardzo istotnym elementem dla osób niepełnosprawnych są drzwi odskokowo-przesuwne, które po raz pierwszy będą używane w bielskiej flocie MZK. Jeśli się sprawdzą, pojawią się w kolejnych autobusach. W środkowych drzwiach jest specjalna platforma do podjazdu wózków. Autobus jest też wyposażony w istotny element dla osób słabowidzących. To tablica wysokiego kontrastu z numerem linii umieszczona za przednimi drzwiami. Przyciski w autobusach i na zewnątrz – otwierania drzwi i stopu - są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. W pojazdach są specjalnie wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych.

"Wielki mur Kaczyńskiego"? Biedroń idzie o zakład

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30nnk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30nnk9
Więcej tematów