PolskaŚląsk wywalczył 41 mld zł na inwestycje! Oficjalnie podpisano Kontrakt Terytorialny

Śląsk wywalczył 41 mld zł na inwestycje! Oficjalnie podpisano Kontrakt Terytorialny

Województwo Śląskie jest pierwszym regionem, który podpisał Kontrakt Terytorialny. W ramach którego ruszą inwestycje w zakresie m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej, polityki społecznej i kulturalnej regionu.

Śląsk wywalczył 41 mld zł na inwestycje! Oficjalnie podpisano Kontrakt Terytorialny
Źródło zdjęć: © BP Tomasz Żak

Uroczystą umowę w sprawie kontraktu terytorialnego podpisali w ubiegły czwartek w Katowicach Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Adam Zdziebło oraz Marszałek Mirosław Sekuła i członek Zarządu Arkadiusz Chęciński.

Kontrakt Terytorialny będzie obowiązywał w latach 2014-2023. Dotyczy on koordynacji inwestycji kluczowych z perspektywy regionu, finansowanych ze środków krajowych, budżetu województwa oraz środków przeznaczonych na realizację właściwych programów operacyjnych.

- Pierwszy kontrakt otworzył przed nami szereg szans i możliwości. Jestem przekonany, że tym razem będzie podobnie, a projekty zawarte w nowym kontrakcie za dziesięć lat będą oceniane równie dobrze. Cieszę się, że w rozwiązywaniu problemów i wyzwań stojących przed samorządami, nasz region niezmiennie jest liderem - mówił podczas podpisywania kontraktu marszałek Mirosław Sekuła.

Kontrakt obejmuje najważniejsze przedsięwzięcia dla regionu, istotne dla jego dynamicznego rozwoju i poprawy życia jego mieszkańców. Zakres i warunki realizacji poszczególnych inwestycji zostaną określone po ostatecznym uzgodnieniu z Komisją Europejską krajowych programów operacyjnych oraz innych dokumentów strategicznych.

- Najistotniejsze w tym kontrakcie jest to, że ten dokument jest żywy, to otwarta lista projektów, która będzie aktualizowana, zmieniana w razie potrzeb. Województwo Śląskie postawiło wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o negocjacje, ale to jest dzięki temu dokument konkretny, a nie życzeniowy - stwierdził Adam Zdziebło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

W Kontrakcie zapisano najistotniejsze przedsięwzięcia, służące realizacji celów rozwojowych kraju i regionu, takie jak poprawa jakości badań oraz wzmocnienie współpracy sektora nauki i gospodarki. Dzięki zdobytym w ramach negocjacji środkom m.in. wzmacniany będzie innowacyjny potencjał uczelni, nastąpi modernizacja istniejących systemów transportowych oraz lepsze skomunikowanie obszarów południowej i północnej części województwa, zwiększenie mocy wytwórczych energii elektrycznej w województwie.

Kontrakt Terytorialny zapewnia pieniądze także na m.in. zapobieganie negatywnym skutkom zmian klimatu, zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego, zwiększenie poziomu zatrudnienia w województwie, redukcję poziomu wykluczenia społecznego, podniesienie poziomu wykształcenia i kompetencji w regionie, podniesienie jakości i dostępności usług z zakresu ochrony zdrowia, rozwój miasta wojewódzkiego i obszarów powiązanych z nim funkcjonalnie oraz miast regionalnych i subregionalnych oraz kompleksową rewitalizację dzielnic i miast o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych, w szczególności dotyczy to rewitalizacji na terenie Bytomia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)