Trwa ładowanie...
d2fi644

Śladami św. Pawła: papież przybył do Damaszku

Papież i prezydent Syrii Bashar al-Assad (AFP)
Przybywam jako pielgrzym wiary -
powiedział papież po wylądowaniu w sobotę w południe w Damaszku,
gdzie powitał go na lotnisku prezydent Syrii, Bashar al-Assad,
syryjscy dostojnicy świeccy i duchowni.

d2fi644
d2fi644

Papież zaapelował o ustanowienie na Bliskim Wschodzie "prawdziwego pokoju", poszanowanie prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ. O sprawiedliwym pokoju mówił, witając go, prezydent Syrii.

Wiemy, że prawdziwy pokój można będzie osiągnąć jedynie wówczas, gdy zwycięży nowa postawa - zrozumienia i poszanowania między narodami tego regionu, między wyznawcami trzech religii wywodzących się od Abrahama - powiedział w przemówieniu powitalnym Jan Paweł II, odpowiadając na mowę prezydenta Syrii. Bashar al-Assad prosił papieża o poparcie dla Syrii, Libanu i Palestyńczyków "wobec ucisku" ze strony Izraela.

Krok za krokiem, z całą odwagą, ludzie odpowiedzialni za życie polityczne i religijne regionu powinni tworzyć warunki rozwoju, do którego mają prawo ich narody, po tylu konfrontacjach i cierpieniach- oświadczył Jan Paweł II. Papież wezwał polityków i przywódców religijnych na Bliskim Wschodzie do krzewienia zasad pokojowego współistnienia.

W tym sensie moja pielgrzymka jest także żarliwą modlitwą nadziei; nadziei, że strach panujący wśród narodów regionu przemieni się w ufność, pogarda zaś - we wzajemny szacunek, który otworzy drogę do dialogu - powiedział papież.

d2fi644

Jan Paweł II nawiązał w tych słowach do dzisiejszego stanu stosunków między Izraelem a Palestyńczykami.

Prezydent Assad prosił papieża w swym przemówieniu powitalnym aby modlił się o "sprawiedliwy pokój" na Bliskim Wschodzie, aby skończyły się cierpienia Palestyńczyków pod okupacją izraelską

Powitanie odbyło się według uroczystego ceremoniału, jaki towarzyszy wizytom szefów państw. Jana Pawła II witały również setki dzieci, które wymachiwały chorągiewkami w barwach syryjskich i watykańskich.

W niedzielę Jan Paweł II stanie się pierwszym papieżem, który odwiedzi świątynię muzułmańską - wielki meczet Omajadów w Damaszku. Spoczywają tu prochy św. Jana Chrzciciela, którego czci również islam, oddając mu cześć jako prorokowi.(mp)

d2fi644
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fi644
Więcej tematów