Trwa ładowanie...

Skrzypek nie zagra już na demonstracji w Wenezueli. Władze stłumiły protesty i jego muzykę

W Wenezueli ucichły nie tylko okrzyki demonstrantów. Sąd zabronił występów młodemu skrzypkowi, który stał się ikoną sprzeciwu wobec władzy. W ten sposób symbolicznie zdławione zostały krwawe protesty przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Skrzypek nie zagra już na demonstracji w Wenezueli. Władze stłumiły protesty i jego muzykęŹródło: Forum
d2h85n0
d2h85n0

Wuilly Arteaga ma 23 lata i sam o sobie mówi, że jest "uzależniony od skrzypiec". W Caracas, stolicy Wenezueli, grał na ulicach i na stacjach metra. Trafił też do orkiestry młodzieżowej, z którą występował na imprezach z udziałem prezydenta Maduro. Przeszkadzało mu, że za kulisami muzycy źle mówili o prezydencie, ale uśmiechali się i grali, jakby nic im nie przeszkadzało.

Przełom w jego życiu nastąpił kilka miesięcy temu, gdy zagrał na pogrzebie Armando Canizalesa, skrzypka zabitego w czasie demonstracji brutalnie tłumionej przez policję. Wtedy dołączył do protestów. Podczas demonstracji w Caracas grał hymn Wenezueli i piosenki patriotyczne.

Skprzypce stały się symbolem protestów

Zdjęcia Arteagi obiegły świat. Szybko stawał się symbolem sprzeciwu wobec rządu prezydenta Maduro i gwałtownie pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju. W czasie jednej z demonstracji stracił instrument, ale szybko znalazł się darczyńca, który podarował mu nowe skrzypce. W czerwcu został aresztowany. Po trzech miesiącach odzyskał wolność, ale sąd zabronił mu grać w czasie demonstracji.

Protesty też już wygasły. Od kwietnia do lipca przez Wenezuelę przetoczyła się fala brutalnie tłumionych demonstracji i zamieszek. Zginęło 125 osób, tysiące odniosło rany, a kilkadziesiąt tysięcy trafiło za kraty. Teraz na ulicach Caracas panuje spokój i cisza. Wuilly Arteaga nie potrafi zrozumieć jak to się stało, że władza wygrała. Przynajmniej na razie.

d2h85n0

Wiele wskazuje na to, że wcześniej czy później Wenezuelczycy i tak wyjdą na ulice. Rząd Maduro nie rozwiązał jak dotychczas żadnego z problemów gospodarczych czy politycznych, które wiosną wywołały demonstracje. Wuilly Arteaga znowu będzie miał komu grać na skrzypcach patriotyczne melodie, jeśli odważy się złamać sądowy zakaz.

Tak wyglądały demonstracje w Polsce przeciwko rządowym planom reformy sądownictwa

d2h85n0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h85n0
Więcej tematów