Qaqwqwrqw

Skrajna prawica Europy łączy siły. "Szturmowcy" z Polski

"Twierdza Europa" - tak nazywa się międzynarodowa, skrajnie prawicowa organizacja, która właśnie powstała w Sofii. Wśród nacjonalistów nie zabrakło radykałów z Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skrajni prawicowcy z Polski weszli w skład organizacji "Twierdza Europa"
Skrajni prawicowcy z Polski weszli w skład organizacji "Twierdza Europa" (Deutsche Welle, Fot: picture alliance/dpa/ V. Petrova)
Qaqwqwrqw

Mimo protestów organizacji żydowskich i antyfaszystowskich europejscy prawicowi ekstremiści powołali do życia organizację dachową pod nazwą "Twierdza Europa". Spotkanie organizacyjne odbyło się w Niedzielę Wielkanocną w centrum stolicy Bułgarii, Sofii.

Wśród zaproszonych znajdowali się narodowcy z Polski - skupieni wokół czasopisma "Szturm", z Niemiec - przedstawiciele skrajnie prawicowego ugrupowania Die Rechte (Prawica), z Francji - nacjonaliści z Les Nationalistes, ponadto ruch Légió Hungária z Węgier oraz Narodni i Socialni Fronta z Czech.

"Na ratunek Europie"

Qaqwqwrqw

"Naszym głównym celem jest ratowanie Europy przed totalną zagładą", powiedział Zwezdomir Andronow, szef skrajnie prawicowego Bułgarskiego Związku Narodowego (BNS). To nacjonalistyczne ugrupowanie, które było organizatorem spotkania w Sofii, nie zasiada w parlamencie Bułgarii.

Zobacz także: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

"Priorytetowe jest dla nas fizyczne, kulturowe i duchowe przetrwanie naszych narodów i europejskiej cywilizacji" - tak według bułgarskiej stacji telewizyjnej bTV argumentował Andronow.

Qaqwqwrqw

Spotkanie europejskiej skrajnej prawicy w Sofii poprzedziły ostre protesty Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom. Piętnowały je także Światowy Kongres Żydów i bułgarski oddział żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith (Synowie Przymierza).

Czytaj też: Die Zeit: Czy PiS wejdzie do międzynarodówki nacjonalistów?
Niemiecka prasa: fiasko spotkania międzynarodówki nacjonalistów
Policja postawiła zarzut Piotrowi R. za manifestację w Oświęcimiu

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw