Trwa ładowanie...

Skrajna prawica Europy łączy siły. "Szturmowcy" z Polski

"Twierdza Europa" - tak nazywa się międzynarodowa, skrajnie prawicowa organizacja, która właśnie powstała w Sofii. Wśród nacjonalistów nie zabrakło radykałów z Polski.

Skrajna prawica Europy łączy siły. "Szturmowcy" z PolskiŹródło: Deutsche Welle, fot: picture alliance/dpa/ V. Petrova
dic2uk2
dic2uk2

Mimo protestów organizacji żydowskich i antyfaszystowskich europejscy prawicowi ekstremiści powołali do życia organizację dachową pod nazwą "Twierdza Europa". Spotkanie organizacyjne odbyło się w Niedzielę Wielkanocną w centrum stolicy Bułgarii, Sofii.

Wśród zaproszonych znajdowali się narodowcy z Polski - skupieni wokół czasopisma "Szturm", z Niemiec - przedstawiciele skrajnie prawicowego ugrupowania Die Rechte (Prawica), z Francji - nacjonaliści z Les Nationalistes, ponadto ruch Légió Hungária z Węgier oraz Narodni i Socialni Fronta z Czech.

"Na ratunek Europie"##

"Naszym głównym celem jest ratowanie Europy przed totalną zagładą", powiedział Zwezdomir Andronow, szef skrajnie prawicowego Bułgarskiego Związku Narodowego (BNS). To nacjonalistyczne ugrupowanie, które było organizatorem spotkania w Sofii, nie zasiada w parlamencie Bułgarii.

Zobacz także: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

"Priorytetowe jest dla nas fizyczne, kulturowe i duchowe przetrwanie naszych narodów i europejskiej cywilizacji" - tak według bułgarskiej stacji telewizyjnej bTV argumentował Andronow.

dic2uk2

Spotkanie europejskiej skrajnej prawicy w Sofii poprzedziły ostre protesty Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom. Piętnowały je także Światowy Kongres Żydów i bułgarski oddział żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith (Synowie Przymierza).

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!

dic2uk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dic2uk2
Więcej tematów