Trwa ładowanie...

Obraz wart 100 tys. zł skradziony z kościoła. Znaleziono go w domu aukcyjnym

Z kościoła w Żębocinie skradziono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. To zabytek z XVI wieku wart około 100 tys. zł. Śledczy namierzyli dzieło sztuki w jednym z domów aukcyjnych na terenie Warszawy.

Share
Obraz, który skradziono z kościoła w Żębocinie, jest warty ok. stu tysięcy złotych
Obraz, który skradziono z kościoła w Żębocinie, jest warty ok. stu tysięcy złotych Źródło: KPP Proszowice
d3m6c6k

Zniknięcie wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żębocinie (pow. proszowicki) zauważył w czerwcu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Obraz nieznanego autora, którego datę powstania szacuje się na lata 1520-1530, dosłownie rozpłynął się w powietrzu.

O sprawie powiadomiona została Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach, gdzie wszczęto dochodzenie. Śledczy zajęli się ustaleniem okoliczności zniknięcia obrazu i skoncentrowali się na jego odzyskaniu. Jako że obraz jest wart około 100 tys. zł, zaczęto sprawdzać miejsca, które zajmują się handlem dziełami sztuki.

Zobacz także: Tusk zawiesza za imprezę u Mazurka. Posłanka PO komentuje

"W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych" - informuje KPP w Proszowicach. "Mundurowi z Proszowic udali się do Warszawy, gdzie przy udziale funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji dokonali w domu aukcyjnym zabezpieczenia obrazu oraz przeprowadzili jego oględziny" - dodaje biuro prasowe.

d3m6c6k

Potwierdzono autentyczność zabytku i przekazano go do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Dochodzenie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Nowa Huta trwa. Z uwagi na jego powodzenie śledczy nie ujawniają szczegółów sprawy. Nie wiadomo, kto odpowiada za kradzież obrazu z kościoła w Żębocinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m6c6k

Podziel się opinią

Share
d3m6c6k
d3m6c6k
Więcej tematów