Skoczył z najwyższego budynku świata
38-letni Austriak skoczył z najwyższego budynku świata, 509-metrowej "101 Tower" w Tajpej na Tajwanie. To nie było samobójstwo. Felix Baumgartner uprawia ekstremalną dyscyplinę sportu zwaną Base Jumping (skoki spadochronowe z budynków, mostów, masztów itp.).
12.12.2007 | aktual.: 12.12.2007 17:06
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/skoczyl-z-najwyzszego-budynku-swiata-6038692617696385g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/skoczyl-z-najwyzszego-budynku-swiata-6038692617696385g )
Skoczył z najwyższego budynku świata
Tuż przed skokiem Felix Baumgartner miał tylko chwilę na koncentrację. Wyczyn był nielegalny, więc musiał się spieszyć. Zanim jednak poszybował w dół, trzeba było zrealizować misterny, ukrywany w tajemnicy plan, aby w ogóle do tego skoku doszło.
Najpierw base jumper przeprowadził rozpoznanie budynku. Później, dzień przed skokiem, zaprzyjaźniony Tajwańczyk przemycił na teren budynku spadochron i ukrył go w łazience.
Gdy zbliżała się "godzina 0" pomocnicy Austriaka zrobili na dachu zamieszanie, dzięki czemu 38-latek mógł wspiąć się na trzymetrowe ogrodzenie zabezpieczające. Potem musiał jeszcze skoczyć z wysokości czterech metrów na półkę, z której miał wykonać skok. Przy upadku zwichnął kostkę, ale najwyraźniej uznał, że dotarł już za daleko, by teraz zrezygnować. Chwila koncentracji... i poleciał.
Po lądowaniu Baumgartner uciekł z "miejsca zbrodni"... taksówką.
Felix Baumgartner uznawany jest za jednego z najodważniejszych (szalonych?) base jumperów. Swój pierwszy skok wykonał w wieku 27 lat. Ma za sobą wiele wyczynów, którymi zapisał się w historii tej dyscypliny. Wśród nich dwa skoki do wnętrza jaskiń: "Seating of the Spirits" w Omanie i Mamet na terenie chorwackiego Parku Narodowego Velebit i skok z Petronas Towers w Kuala Lumpur.
Base jumping to rodzaj sportu ekstremalnego polegającego na skokach ze spadochronem z budynków, masztów, mostów, urwisk skalnych itp. Ryzyko takiej zabawy związane jest głównie z krótkim czasem, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu. Innymi zagrożeniami czyhającymi na base jumperów są: bliskość obiektu, z którego wykonuje się skok i z reguły mała przestrzeń, na której lądują śmiałkowie. Nie bez kozery zatem, base jumping uznawany jest za najniebezpieczniejszą odmianę skoków ze spadochronem.