PolskaSklepy w sypialni

Sklepy w sypialni

Popowice i Gądów - to sypialnie Wrocławia. Już w 2005 roku będzie tu stało 7 hipermarketów, w tym jeden największy na Dolnym Śląsku! Czy to oznacza bezpardonową walkę gigantów o klienta? I czy drobny handel zostanie wykoszony?

29.10.2003 08:58

Zachodnie centrum miasta. Właśnie tu, kilka przystanków za Rynkiem będzie 7 hipermarketów (łącznie z działającymi już - dwiema Astrami, Tesco i Kauflandem i trzema kolejnymi w budowie)!

- Inwestorzy uzyskali pozwolenia przed zmianą prawa, wtedy jeszcze gmina nie miała na to wpływu - mówi wiceprezydent Sławomir Najnigier. - Gdybyśmy teraz chcieli wycofać się z nich, musielibyśmy płacić gigantyczne odszkodowania. Przed 2000 r., jeśli nie łamano zapisów planu przestrzennego, to gmina nie mogła odmówić wydania pozwolenia na budowę hipermarketu. Teraz już rada miejska ma prawo do veta. W tym wypadku jest już za późno.

Ul. Legnicka. Tuż za Kauflandem, w miejscu, gdzie kiedyś była największa wrocławska rzeźnia, teraz widok jest iście księżycowy. Kilka hektarów płaskiej powierzchni, ze stertami ziemi, kilkumetrowymi dziurami. Teren równają koparki i spychacze. Największy waży 52 tony. Tu w 2005 roku będzie otwarta największa na Dolnym Śląsku galeria handlowa - Galeria Legnicka, bo taka jest jej nazwa. Na początku będzie miała 55 000 m kw. powierzchni pod wynajem. W planach jest powiększenie jej do 90 000 m kw! W nowym centrum ma być 140 sklepów i punktów handlowych. Największy będzie hipermarket Tesco.

Początkom Galerii Legnickiej towarzyszył skandal. W miejscu, w którym stanie, jeszcze niedawno stała jedna z największych rzeźni. Wybudowano ją na początku XX wieku. Część historyków sztuki chciała, aby wpisać ją do rejestru zabytków. Rzeźnia zabytkiem nie została więc ją wyburzono.

Pójdą na noże

- W Polsce na razie mamy eldorado - mówi Mirosław Brzeziński ze Stowarzyszenia Kupców "Na Ostatnim Groszu". - Jeśli rząd nie zmieni prawa, nie zabroni stosowania cen dumpingowych, to rozpocznie się naprawdę ostra walka między hipermarketami. My przetrwamy tylko jeśli będziemy konkurencyjni.

Już teraz ciosy wymieniają Kaufland z Tesco przy ulicy Długiej (dawny HIT). We własnych gazetkach reklamowych często zarzucają sobie sprzedaż nieświeżych towarów, czy wyższe niż w reklamach ceny. Optymistą jest Marek Ołdak, ze spółki Legnicka.

- W sąsiedztwie galerii mieszka prawie pół miliona ludzi. Jest dobra komunikacja, nawet klienci z najdalszych rejonów miasta łatwo i szybko tu dojadą - przekonuje. Jak dodaje, klientów mają ściągnąć specjalne atrakcje. Będzie amfiteatr, a w nim każdego dnia imprezy, koncerty, przedstawienia i konkursy. Zbudowana będzie mała ptaszarnia z egzotycznymi ptakami. Pojawi się też wodospad spływający z ustawionej wewnątrz galerii masywnej skały. Specjalnie dla artystów stanie kilkadziesiąt straganów z ich twórczością. Tyle, że takich atrakcji będzie w pobliżu kilka...

Skandal z Legnickiej

Trzy przystanki za starą rzeźnią budowany jest następny hipermarket - Geant. Stanie on w Centrum Zachodnim, za Astrą. Szeroko opisywaliśmy zamieszanie wokół tej budowy. W miejscu gdzie do tej pory jest targowisko. Gdy Maciej Dobrowolski, dyr. wydziału architektury wydał pozwolenie na jego budowę, zarząd miasta zarzucił mu nawet korupcję. Później decyzję uchylił NSA, w końcu inspektor nadzoru zezwolił na rozpoczęcie robót. Teraz trwa już budowa kompleksu (trzy przystanki od powstającej Galerii Legnickiej!), w którym będzie hotel, biura, hipermarket Geant, galeria handlowa ze 120 sklepami, kilka restauracji, część usługowa z m.in. fitness, komisariat i poczta. Inwestorem są Domy Towarowe Casino. Same prace budowlane będą kosztowały kilkadziesiąt milionów dolarów. Kilka ulic dalej swoją halę budują kupcy z targowiska za Astrą. Tam też ma być 150 stoisk.

Marcin Gąsiorowski (MJG, FA)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)