Trwa ładowanie...
d12r8ga

Skazany na dożywocie: nic nie wiem ws. zabójstwa Papały

Skazany na dożywocie w gdańskim procesie tzw. klubu płatnych zabójców Siergiej S. powiedział, zeznając jako świadek przed warszawskim sądem, że nic nie wie na temat zabójstwa w 1998 r. byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały.

d12r8ga
d12r8ga

- Co ja mogę powiedzieć, jak ja nic nie wiem - mówił, pochodzący ze Lwowa, Siergiej S. przed sądem. Siergieja S. jako osobę występującą w sprawie wymienił w swoich zeznaniach nieżyjący już inny z członków "klubu" Artur Zirajewski, ps. Iwan.

Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował proces o współudział w zabójstwie gen. Papały. Na ławie oskarżonych zasiadają Andrzej Z., ps. Słowik, i Ryszard Bogucki. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy.

To właśnie m.in. zeznania Zirajewskiego były podstawą zarzutów dla obu oskarżonych. W odczytanych już w lutym przed sądem zeznaniach "Iwana" wynika, że w kwietniu 1999 r. zaczął on mówić o śmierci Papały. Zirajewski, który w 1998 r. był "ochroniarzem" trójmiejskiego gangstera Nikodema Skotarczaka, ps. Nikoś, miał słyszeć w kwietniu 1998 r. na spotkaniu Skotarczaka w hotelu Marina w Sopocie z nieznanymi mężczyznami, że "tego psa trzeba pozbyć się jak najszybciej, bo się wycofał" i "trzeba to załatwić jak najszybciej, bo ma wyjechać za granicę". Według Zirajewskiego, zlecenie za 40 tys. dolarów przyjął Siergiej S.

- Dobrze wiadomo kim był Zirajewski, nie nauczycielem, nie profesorem, tylko zwykłym bandytą, w półświatku on dobrej opinii nie miał, nie ufano mu, wątpię czy spotykał się z Nikosiem - mówił świadek. Dodał, że nigdy nie otrzymywał żadnych zleceń dotyczących zabójstw.

d12r8ga

Sąd odczytał następnie zeznania Siergieja S. składane w sprawach dotyczących "klubu płatnych zabójców". W 1999 r. Siergiej S. mówił, że otrzymywał liczne zlecenia zabójstw m.in. sędzi i późniejszej minister sprawiedliwości Barbary Piwnik, czy jednego z kieleckich prokuratorów. W innych z zeznań Siergiej S. powiedział zaś, iż to on zastrzelił w kwietniu 1998 r. w gdyńskim klubie "Las Vegas" Skotarczaka.

- Pan mówił, że o zleceniach nic pan nie wie, a tu wychodzi, że był pan rozchwytywany? - pytał sędzia Paweł Dobosz.

Siergiej S. odpowiedział, że nazwiska osób, na które miały być "zlecenia" podsunęła mu policja. - Myślałem, dam im coś, niech szukają, chciałem zyskać na czasie - mówił świadek. Zaznaczył, że zeznania o zabójstwie "Nikosia" też nie są prawdziwe, a złożył je, bo liczył na wizję lokalną i okazję do ucieczki. Postawiono mi zarzut zabójstwa Skotarczaka, ale po pół roku otrzymałem pismo, że zarzut wycofano - zaznaczył.

Siergiej S. został skazany w 2007 r. na dożywocie, wraz z innym oskarżonym, za zamordowanie w 1998 r. lokalnego przedsiębiorcy Piotra S. Mężczyznę uprowadzono do lasu, uduszono, a ciało spalono w aucie. Dwóch kolejnych oskarżonych w tym procesie, w tym Zirajewski, otrzymało wyrok 15 lat więzienia.

d12r8ga

Zeznania przed sądem złożyła także żona Skotarczaka. Przyznała m.in., że jej mąż znał się z jednym z członków "klubu" Danielem Z. ps. Zachar. Zaznaczyła, że nic nie wie o znajomości męża z Zirajewskim. Przyznała, że Andrzeja Z. widziała "dwa, trzy razy" w towarzystwie męża, zaś Bogucki w 1997 r. przez kilka miesięcy mieszkał u Skotarczaka. - Nie wiem, czy mieli wspólne interesy - zaznaczyła.

Proces będzie kontynuowany w czwartek. W piątek sąd pierwotnie planował przesłuchać Jarosława S., ps. Masa. Przesłuchanie to zostało jednak przełożone i w ten dzień swe zeznania ma dokończyć oskarżycielka posiłkowa, wdowa po zamordowanym generale, Małgorzata Papała.

Prokuratura oskarżyła Andrzeja Z., "Słowika", o nakłanianie za 40 tys. dolarów Zirajewskiego do zabójstwa Papały. "Słowik" - skazany m.in. w 2004 r. na 6 lat za założenie gangu i kierowanie nim - przebywa w areszcie od czasu ekstradycji z Hiszpanii w 2003 r. Na Boguckim ciąży natomiast zarzut współudziału w zbrodni - miał obserwować miejsce zabójstwa Papały, a także bezskutecznego nakłaniania w 1998 r. za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa generała. Boguckiego zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. Odsiaduje on już wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing.

d12r8ga

W procesie nikt nie ma zarzutu zastrzelenia Papały - co do tego, kto to zrobił, jest kilka wersji. B. szefa policji zastrzelono 25 czerwca 1998 r. przed blokiem w Warszawie, gdzie mieszkał. Wielowątkowe śledztwo przedłużano wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wielokrotnie. Według prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się "motywem finansowym"; nie ujawniono motywów osób nakłaniających do zbrodni.

d12r8ga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12r8ga
Więcej tematów