Trwa ładowanie...
d1roei4

Skazano 13 sprawców masakry w Chorwacji z 1991 roku

Trzynastu Serbów zostało skazanych przez sąd w Belgradzie za zbrodnie wojenne popełnione na około 200 Chorwatach w chorwackim Vukovarze w 1991 roku.

d1roei4
d1roei4

- Oskarżeni są winni zabijania, torturowania i niehumanitarnego traktowania jeńców wojennych - powiedział w orzeczeniu przewodniczący składu sędziowskiego Vesko Krstajić.

Maksymalny wymiar kary - 20 lat pozbawienia wolności - dostało siedmiu byłych serbskich żołnierzy. Sześciu oskarżonych skazano na kary od 5 do 15 lat więzienia.

Pięciu podsądnych zostało uniewinnionych. Prokuratura zapowiedziała apelację.

- Siedem maksymalnych wyroków winno dać satysfakcję rodzinom ofiar, które tyle lat czekały na sprawiedliwość - powiedział rzecznik belgradzkiej prokuratury ds. zbrodni wojennych Bruno Vekarić.

d1roei4

Sprawa Vukovaru jest postrzegana przez wspólnotę międzynarodową jako test dla serbskiego wymiaru sprawiedliwości, czy jest w stanie karać Serbów winnych zbrodni popełnionych w czasie wojen bałkańskich w latach 90.

Do masakry w Vukovarze doszło w listopadzie 1991 roku. Egzekucja blisko 200 chorwackich cywilów odbyła się na terenie fermy trzody chlewnej pod koniec trzymiesięcznych walk o Vukovar - najbardziej na wschód wysunięte miasto Chorwacji. Lokalną serbską milicję wspierało tam regularne wojsko jugosłowiańskie wraz z czołgami i artylerią.

Dwudniowa masakra objęła Chorwatów, szukających w szpitalu schronienia przed bombardowaniami. Z otoczonej przez Serbów placówki ofiary wywożono na przyczepach samochodowych na miejsce kaźni. Nad wykopanymi grobami pluton egzekucyjny rozstrzeliwał siedmioosobowe bądź ośmioosobowe grupy Chorwatów. Miejsce pochówku splantowały potem buldożery.

Oblężenie Vukovaru rozpoczęło się niemal natychmiast po oficjalnym wystąpieniu Chorwacji z federacji jugosłowiańskiej 25 czerwca 1991 roku.

d1roei4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1roei4
Więcej tematów