Trwa ładowanie...
samolot
19-10-2016 17:00

Skarga pilota easyJeta ws. toksycznego powietrza w samolotach

• Francuski pilot linii lotniczych easyJet, który twierdzi, że powietrze w samolotach jest toksyczne, złożył skargę
• Zarzuca przewoźnikowi między innymi oszustwa i narażanie życia
• Pilot, który od 2002 roku pracuje dla brytyjskich linii i od 1,5 roku jest na zwolnieniu, utrzymuje, że cierpi na tzw. zespół aerotoksyczny, wywołany przez powietrze w samolotach

Share
Skarga pilota easyJeta ws. toksycznego powietrza w samolotachŹródło: PAP
d2s7ive

- Powietrze, które jest wdychane w kabinie, przechodzi przez silniki, a w tych silnikach jest olej, który zawiera wiele szkodliwych substancji, w tym estry fosforanowe. Są one podobne do pestycydów i powodują takie same szkody w ośrodkowym układzie nerwowym - wyjaśniła adwokatka pilota. Domaga się ona przebadania próbek powietrza w maszynach eastJeta oraz przeprowadzenia ekspertyzy medycznej jej klienta.

Skargę złożono w prokuraturze w Bobigny, pod Paryżem.

Linie easyJet oświadczyły, że "zostały poinformowane, iż jeden z pilotów zamierza wszcząć postępowanie sądowe".

d2s7ive

"Zajmujemy się tym z władzami i zaproponowaliśmy, że będziemy współpracować z Civil Aviation Authority (brytyjskim urzędem lotnictwa cywilnego - przyp. red.) w sprawie jakości powietrza w kabinie" - wyjaśnił przewoźnik.

"Popieramy także współpracę z innymi liniami lotniczymi, producentami i sektorami przemysłu, aby przeprowadzić pogłębione badania w tej sprawie" - dodał easyJet. Linie zapewniły, że "poważnie traktują wszystkie pytania i obawy personelu dotyczące zdrowia".

Według przedstawiciela związków zawodowych pilotów easyJeta Arnaud Wipliera temat szkodliwości powietrza w kabinie przewija się od wielu lat. Jednak jego zdaniem "bardzo trudno jest zdobyć dowody", które by to potwierdzały. Aby to zrobić, konieczne byłyby wieloletnie badania naukowe.

d2s7ive
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s7ive
d2s7ive
Więcej tematów