Trwa ładowanie...
d4a34z5

Skarb Państwa odpowiedzialny za katastrofę hali w Katowicach. Możliwe gigantyczne odszkodowania

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny za katastrofę hali Międzynarodowych Targów Katowickich. To oznacza, że rodziny ofiar mogą ubiegać się o odszkodowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według śledczych, każdy metr kwadratowy dachu hali był obciążony 190 kg śniegu i lodu
Według śledczych, każdy metr kwadratowy dachu hali był obciążony 190 kg śniegu i lodu (PAP, Fot: PAP)
d4a34z5

Pełnomocnik powodów mec. Adam Car złożył pozew przeciwko trzem reprezentantom Skarbu Państwa: Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Chorzowie, Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego i prezydentowi Chorzowa. Wskazywał m.in. na zaniedbania nadzoru budowalnego, które przyczyniły się do tragedii - donosi RMF FM, powołujac się na PAP. Pozew zbiorowy 90 krewnych ofiar trafił do sądu w 2013 roku i w dwóch kolejnych instancjach został odrzucony. Dzięki skardze kasacyjnej Sądu Najwyższego proces wznowiono.

Wcześniej, w procesie karnym, sąd w Katowicach przychylił się do wniosku Prokuratorii Generalna, że nie było związku przyczynowego między nieprawidłowościami ze strony nadzoru budowlanego a późniejszą katastrofą. Wyrok zapadł w czerwcu 2016 roku, po trwającym ponad siedem lat procesie. Odpowiedzialność karną poniesli byli szefowie MTK, projektanci i wykonawcy hali.

d4a34z5

Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 roku, podczas międzynarodowych targów gołębi. W dniu katastrofy na dachu o powierzchni hektara zalegała gruba warstwa śniegu i lodu. Pod zawalonym dachem zginęło 65 osób, 140 zostało rannych, w tym 26 osób ciężkio.

Zobacz też: IEM w katowickim Spodku

Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

Masz ciekawe zdjęcie, filmik lub newsa? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: rmf24.pl/onet.pl

d4a34z5

Podziel się opinią

Share

d4a34z5

d4a34z5
Więcej tematów