Skandaliczne zachowania kierowców na trasie S6

Na nagraniu udostępnionym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad widać kierowców, którzy by ominąć korek ryzykowali swoim zdrowiem i życiem, łamiąc przy tym przepisy ruchu drogowego. Część z nich cofała, a inni zawracali.

Niebezpieczne zachowania kierowców na trasach szybkiego ruchu wciąż się zdarzają
Niebezpieczne zachowania kierowców na trasach szybkiego ruchu wciąż się zdarzają
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Maciej Szefer

1 sierpnia na trasie S6 w rejonie węzła Wicimice (woj. zachodniopomorskie) doszło do wypadku. Kierowca auta zjechał z drogi i uderzył w bariery ochronne. Ruchliwa trasa szybko zaczęła się korkować, a służby całkowicie zatrzymały ruch na czas pracy medyków, którzy przylecieli na miejsce śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W zdarzeniu została ranna jedna osoba. Utrudnienia trwały kilkadziesiąt minut.

Na nagraniu opublikowanym przez GDDKiA widać kierowców, którzy za wszelką cenę chcieli jechać i ominąć zablokowany odcinek drogi. Wielu z nich wycofywało swoje pojazdy do najbliższego zjazd, a inni nawet zawracali na jednokierunkowej drodze szybkiego ruchu. Wielu wysiadało z aut, "by zobaczyć, co się stało".

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zareagował na skandaliczne zachowania kierowców. Nagranie z przydrożnej kamery przekazał policji, a kierowcy, którzy dopuścili się wykroczeń, mogą zostać ukarani.

"Stop. Zły kierunek"

To najnowsza akcja drogowców, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem złego poruszania się po drogach szybkiego ruchu.

"Od czasu do czasu niestety słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych jak i samych siebie" - informuje GDDKiA.

Na drogach szybkiego ruchu postawiono już znaki, które mają służyć informowaniu kierowców o tym, że jadą pod prąd. "Ustawione tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Mimo że nie są to znaki drogowe, ich zlekceważenie przez kierującego pojazdem może doprowadzić do tragedii na drodze" - precyzują drogowcy.

Jak się zachować na zablokowanej drodze?

Służby informują, że napotykając korek na trasie szybkiego ruchu, należy w pierwszej kolejności zadbać o pozostawienie miejsca dla pojazdów ratowniczych i utworzyć "korytarz życia". Trzeba stosować się do zaleceń służb i nie wolno wysiadać z pojazdu. Zabronione jest cofanie i zawracanie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (89)