Skandal z premiami w fundacji Pojednanie
Szef fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Jerzy Sułek, publicznie krytykował poprzednie zarządy fundacji, które przyznawały sobie nagrody. Tymczasem jego zarząd też je przyznawał i to na podstawie tej samej uchwały, którą Sułek uznał za... bezprawną - pisze "Gazeta Wyborcza".
20.05.2003 | aktual.: 20.05.2003 18:23
To, że władze fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie przyznawały sobie i pracownikom fundacji premie kwartalne, ujawniła kontrola NIK. Od czerwca 1998 r. do listopada 2000 r. członkowie zarządu dostali w sumie 362 tys. złotych. Średnio premia kwartalna wynosiła tyle co miesięczna pensja, czyli około 10-14 tys. złotych. Kontrolerzy izby zakwestionowali podstawę tych wypłat - uchwałę z 16 listopada 1998 roku.
Informacja o premiach zbulwersowała opinię publiczną, a przede wszystkim poszkodowanych przez III Rzeszę, którzy obawiali się, że nagrody pomniejszą ich odszkodowania. Sułek uspokajał, że żaden poszkodowany nie poniesie strat z powodu wypłat premii. Szef fundacji publicznie przyznał rację kontrolerom NIK - premie przyznawano bezprawnie. Zażądał zwrotu pieniędzy, a wiceszef fundacji Jan Parys, który nie chciał ich oddać, został odwołany.
Gazeta ustaliła jednak, że Sułek - na podstawie tej samej uchwały - przyznał dwukrotnie w 2001 i 2002 roku nagrody roczne członkom zarządu, w tym sobie. O zwrot tych premii nie apelował.
Dziennik twierdzi, że ma kopie uchwał w tej sprawie - na obu widnieje podpis i pieczątka Sułka oraz sekretarza fundacji Andrzeja Tłomackiego.
Gazeta zapytała rzecznik fundacji Magdę Cieszkowską, dlaczego obecny zarząd zgodził się przyznawać i brać nagrody roczne, choć jego szef uważał, że są bezprawne. Rzecznik najpierw zaprzeczyła, by fundacja przyznawała takie nagrody, ale gdy "Gazeta Wyborcza" powołala się na dwie uchwały zarządu w tej sprawie, przyznała, że istotnie nagrody były przyznawane, ale tylko pracownikom, nie zarządowi.
Tymczasem na liście wypłat widnieją także nazwiska członków zarządu - w roku 2001: Sułka, Tłomackiego, Parysa, a 2002 - Andrzeja Chmielarza, Janusza Drapa oraz Tłomackiego i Sułka. (mk)