Skandal w PE. Wyciekły nowe dokumenty
Wyciekły nowe informacje ze śledztwa dotyczącego skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim. Wynikać ma z nich, że proceder korupcyjny w PE trwał od lat. Afera ta jest znana jako "Katargate", a śledztwo w jej sprawie prowadzone jest w Belgii.
09.12.2023 | aktual.: 09.12.2023 13:30
Z dokumentów, jak wskazuje portal Politico, wynikać ma, że przez cztery lata główni podejrzani, w tym były poseł do PE Pier Antonio Panzeri i jego doradca Francesco Giorgi, prowadzili notatki, skrupulatnie zapisując swoje działania, które miały mieć wpływ na decyzje Parlamentu Europejskiego.
Dokumenty ukazywać mają pełną skalę skandalu związanego z łapówkami za wpływy w Parlamencie Europejskim. Mówią one o ponad 300 próbach manipulowania demokracją w PE.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z dokumentów ma wynikać, że działania podejrzanych w aferze miały znaczący wpływ na funkcjonowanie PE. Dotyczyły one m.in. sześciu rezolucji potępiających sytuację w zakresie praw człowieka w Katarze oraz prac nad osiągnięciem umowy o ruchu bezwizowym między tym państwem nad Zatoką Perską a UE.
Wśród plików obejrzanych przez Politico był arkusz kalkulacyjny z laptopa Giorgiego, przejętego w jego mieszkaniu w Brukseli. Zawierał wykaz aktywności, które podejrzani mieli podjąć w latach 2018-2022. W arkuszu kalkulacyjnym zapisano m.in. ponad 300 działań, za które otrzymali oni wysokie wynagrodzenie.
Z akt wynika, że jakoby osiągnęli swoje cele, korzystając z sieci współpracowników pracujących w Parlamencie, których nazywali swoimi "żołnierzami".
Brukselski portal wskazuje, że podejrzani próbowali również wykorzystać brak wiedzy zagranicznych urzędników na temat mechanizmów demokracji w UE. Giorgi powiedział policji, że on i jego szef czasami opowiadali swoim płatnikom o operacjach, na które nie mieli praktycznego wpływu, ponieważ - jak wynika z dokumentów - Panzeri minął się z prawdą, przedstawiając im zakres swoich uprawnień w kształtowaniu pracy parlamentu. - Opierało się to na nieznajomości sposobu działania Parlamentu - stwierdził Giorgi w zeznaniach dla policji.
"Nie oddaje powagi skandalu"
- Te dokumenty pokazują nam, że była to ciągła, wieloletnia próba wywarcia nikczemnego wpływu na procedury parlamentarne - powiedział Nick Aiossa, pełniący obowiązki dyrektora Transparency International EU. - Reakcja Parlamentu była słaba, skromna i z pewnością nie oddaje powagi skandalu, który miał miejsce w grudniu ubiegłego roku - dodał Aiossa, cytowany przez portal.
Dokumenty, które wyciekły, rzucają nowe światło na działalność głównej negatywnej bohaterki afery, greckiej socjalistki i europosłanki Evy Kaili. Po aresztowaniu powiedziała policji, że chciała jedynie "otworzyć dialog" między UE a państwem Zatoki Perskiej, ponieważ była bardzo zaangażowana w "dyplomację parlamentarną".
Dokumenty świadczą jednak o tym, że zaprosiła na piłkarski mundial przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę. Rzecznik Metsoli powiedział, że szefowa PE "nigdy nie odpowiedziała na nieformalną wiadomość wysłaną przez Kaili", zapraszającą ją na na turniej o Puchar Świata, ponieważ "wszelkie prośby o jej obecność na oficjalnych wydarzeniach należy kierować do niej oficjalnymi kanałami". Dodał, że "przewodnicząca nie przyjęła żadnych biletów na mundial w Katarze".
Wcześniej Greczynka oświadczyła, że jest niewinna i nigdy nie otrzymała pieniędzy od Kataru - ani innych zagranicznych rządów.
Afera korupcyjna w PE
Afera korupcyjna wybuchła w grudniu 2022 roku wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE Kaili. Jest ona podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru, a śledztwo w tej sprawie toczy się w Belgii.
Jednocześnie dochodzenie w jej sprawie trwa też w Grecji, gdzie także grozi jej więzienie. Jeśli Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy, niż ten w Belgii.
Zobacz więcej: Kolejny kraj zamieszany w korupcję w PE. Nowe ustalenia
W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania pieniędzy. Dochodzenie ma doprowadzić do ustalenia, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki finansowe i inwestowała je w Grecji, głównie w nieruchomości.
W czerwcu jej prawnicy poinformowali, że Brukselska Rada Sądownicza zdecydowała – za zgodą sędziego śledczego Michela Claise’a i sędziego federalnego Raphaela Malagniniego - że Kaili może podróżować do Strasburga w celu wykonywania swoich obowiązków w PE.
W Parlamencie Europejskim pojawił się także wielokrotnie inny z podejrzanych w aferze "Katargate" - belgijski europoseł Marc Tarabella. W maju po raz pierwszy od aresztowania uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu komisji PE ds. rybołówstwa. Dwa tygodnie wcześniej zdjęto mu elektroniczną bransoletkę i zwolniono z aresztu domowego.
W skandal zamieszany jest też włoski europoseł Andrea Cozzolino, który w czerwcu przybył do Belgii na przesłuchanie w ramach śledztwa.