Trwa ładowanie...

Skandal w Birmie. Dziennikarz aresztowany za satyryczny wpis

Policja w Birmie aresztowała w sobotę fotoreportera, który umieścił na Facebooku satyryczny wpis kpiący z historycznej bitwy w 1971 roku i obecnego prezydenta. Grozi mu kara do siedmiu lat więzienia.

Share
Skandal w Birmie. Dziennikarz aresztowany za satyryczny wpis
Źródło: AFP, Fot: LIONEL BONAVENTURE
d393cop

Policja potwierdziła informację o zatrzymaniu Aung Nay Myo, pracującego dla mediów jako wolny strzelec. Jeśli uznany zostanie za winnego, grozi mu kara do siedmiu lat więzienia.

Dziennikarz wyśmiewał bitwę w 1971 roku pomiędzy oddziałami rządowymi i komunistyczną partyzantką. Napisał też, że walkami dowodził obecny prezydent Thein Sein.

d393cop

W marcu 2011 roku rządzący w Birmie od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein zaczął wówczas znosić niektóre ograniczenia dotyczące mediów. Rozpoczął też dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz wprowadził prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

Organizacje monitorujące wolność prasy alarmują jednak, że w kraju wciąż dochodzi do zastraszania i zatrzymywania dziennikarzy, zwłaszcza na prowincji. Do tej pory na kary więzienia od dwóch do siedmiu lat skazano co najmniej dziewięciu dziennikarzy i kilkunastu wydawców oraz właścicieli mediów.

Zobacz wideo. Borys Niemcow zastrzelony w centrum Moskwy

d393cop

Podziel się opinią

Share
d393cop
d393cop
Więcej tematów