Skandal na Łotwie. Zamieszki i śpiewy "na cześć wojny"

W Dyneburgu - drugim, co do wielkości mieście Łotwy - ludzie gromadzą się przed sowieckim pomnikiem, który zgodnie z decyzją władz, ma być zdemontowany. Okolicę patrolują policjanci. Dwie osoby zatrzymano m.in. za śpiewanie pieśni gloryfikujących wojnę.

W Dyneburgu ludzie gromadzą się przed sowieckim pomnikiem, który ma zostać rozebrany
W Dyneburgu ludzie gromadzą się przed sowieckim pomnikiem, który ma zostać rozebrany
Źródło zdjęć: © Twitter
Maciej Szefer

30.10.2022 | aktual.: 30.10.2022 21:26

W Dyneburgu (łot. Daugavpils) zdemontowany ma być Memoriał Żołnierzy Armii Radzieckiej oraz pomnik ku czci żołnierzy 360. Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej. Dostęp do pomników znajdujących się na liście obiektów podlegających demontażowi zostanie zamknięty od godz. 22 w niedzielę do 9 rano w poniedziałek. Według mediów może to oznaczać, że w nocy rozpocznie się rozbiórka pomników.

Już w sobotę mieszkańcy miasta - którego ludność w większości jest rosyjskojęzyczna - zaczęli przynosić przed pomniki kwiaty i znicze - relacjonuje portal LSM. Okolice upamiętnień patrolują policjanci.

Pierwsze zatrzymania przy sowieckim pomniku

W niedzielę wieczorem agencja LETA poinformowała o dwóch zatrzymanych osobach przy Memoriale, w tym za śpiewanie pieśni gloryfikujących wojnę. Policja podała, że wszczęto jedno postępowanie w związku ze złamaniem zasad korzystania z dronów.

Decyzja o usunięciu sowieckich pomników

W połowie września władze Dyneburga na południu Łotwy zapowiedziały usunięcie sowieckich pomników w przewidzianym przez ustawę terminie, czyli do 15 listopada. W piątek mer miasta Andrejs Elksninsz powiedział, że obiekty będą usunięte "nawet w trybie przymusowym" i podkreślił, że mieszkańcy mają trzy dni, by się z nimi "pożegnać".

Wcześniej Trybunał Konstytucyjny odmówił wszczęcia postępowania na wniosek władz Dyneburga, które zwróciły się do niego z prośbą o zbadanie, czy ustawa zobowiązująca do demontażu pomników gloryfikujących reżim sowiecki jest zgodna z konstytucją.

W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów gloryfikujących te reżimy. Zdemontowane mają być pomniki, znaki pamięci i inne obiekty, pod którymi nie ma pochówków. Usuwaniu monumentów sprzeciwia się część rosyjskojęzycznych mieszkańców Łotwy.

Wybrane dla Ciebie