Trwa ładowanie...

Skąd Ukraińcy w Polsce mają pieniądze? Nowe badanie

60 proc. Ukraińców w Polsce nie korzystało z pieniędzy zarobionych w Ukrainie w ciągu ostatniego roku - wynika z badania Centrum Analitycznego międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy.

Skąd Ukraińcy w Polsce mają pieniądze? Nowe badanieSkąd Ukraińcy w Polsce mają pieniądze? Nowe badanieŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d4kh3e7
d4kh3e7

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy wynika również, że 10 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce korzystało z pieniędzy rodziny, a zaledwie 3 proc. miało pracę zdalną w swojej ojczyźnie.

"Liczba osób, które wykorzystały pieniądze zarobione w Ukrainie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wynosi 40 proc. Wśród nich 53 proc. twierdzi, że kwota ich miesięcznych wydatków uległa zmianie" - czytamy w artykule Business Insider Polska.

- Uwagę zwraca fakt, że 60 proc. obywateli Ukrainy nie korzysta z pieniędzy zarobionych w Ukrainie. Może to świadczyć o tym, że zaadaptowali się już do życia w Polsce i w obliczu kontynuacji programu ochrony uchodźców nie planują powrotu - mówi Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Hołownia "wypisał się" z walki o fotel prezydenta? "Będzie trudno"

Tyle płacą Ukraińcom polscy przedsiębiorcy

Jak wynika najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, zatrudnienie pracowników z Ukrainy w firmach rośnie. Niemal co drugi przedsiębiorca ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu, to wzrost o 7 proc. w porównaniu do edycji badania z listopada 2022 r. i o 15 proc. rok do roku.

d4kh3e7

Według badania 21 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce otrzymuje za godzinę stawkę 22,8-24,9 zł brutto. Niemal co trzeci (30 proc.) za godzinę pracy brutto otrzymuje od 25 zł do 29,9 zł. Natomiast 15 proc. pracodawców oferuje pracownikom ze Wschodu stawkę od 30 do 34,9 zł za godzinę pracy brutto.

Na stawki od 35 zł do 39,9 zł brutto za godzinę może liczyć 5 proc. Ukraińców, a najwyższe stawki, gdzie zarabia się ponad 40 zł za godzinę brutto otrzymuje 8 proc. Ukraińców. Wzrósł odsetek pracodawców, którzy przyznają się do oferowania kadrze ze Wschodu stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia – 5 proc. w porównaniu do 1 proc. w poprzedniej edycji badania.

Przeczytaj również:

d4kh3e7

Źródło: businessinsider.com.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kh3e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4kh3e7
Więcej tematów