Skąd fundacja miała martwe płody?
Prokuratura Okręgowa w Warszawie będzie
wyjaśniać, czy nie złamano prawa w sprawie płodów, które trafiły
do fundacji Nazaret. Fundacja ta zapowiedziała na czwartek
zbiorowy pogrzeb ok. 30 martwych noworodków oraz płodów.
19.10.2005 | aktual.: 19.10.2005 17:36
We wtorek minister zdrowia wystąpił do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie i Głównego Inspektora Sanitarnego o wyjaśnienie, w jaki sposób płody trafiły do fundacji i czy nie złamano przy tym prawa.
Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Zbigniew Jaskólski powiedział, że sprawę przekazano Prokuraturze Okręgowej. Jej rzecznik Maciej Kujawski zapowiedział wszczęcie postępowania sprawdzającego, które poprzedza decyzję, czy wszcząć formalne śledztwo, czy tego odmówić.
Kujawski powiedział, że prokuratura będzie badała sposób, w jaki fundacja weszła w posiadanie płodów. Dodał, że w grę może wchodzić teoretycznie przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez dyrektorów szpitali co do prawidłowego obchodzenia się ze szczątkami ludzkimi lub też - "zbywania w celu zarobkowym cudzych komórek lub tkanek". Za oba czyny grozi kara do 3 lat więzienia.
Według organizatorów pogrzebu, płody pochodzą z jednego z warszawskich szpitali, nie chcą oni jednak zdradzić z którego. Jak twierdzi organizatorka całej akcji Maria Bienkiewicz, wszystko odbywa się zgodnie z prawem i za zgodą dyrektora szpitala, a płody mają wystawione karty zgonu. Jej zdaniem, będzie to pierwszy zbiorowy pogrzeb dzieci zmarłych w wyniku aborcji, poronienia lub innych przyczyn. Według niej, codziennie wiele ciał takich dzieci trafia na śmietnik lub do ścieków.
Dyrektor warszawskiego szpitala ginekologiczno-położniczego przy ul. Inflanckiej Janusz Siemaszko wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, jeśli pacjentka poroni przed 22. tygodniem ciąży, to szpital wysyła płód do kremacji.
Natomiast, jeśli dochodzi do urodzenia martwego dziecka, to wystawiany jest akt zgonu i rodzina ma prawo je pochować. Jeśli nie chce - to takie dziecko też jest kremowane - wyjaśnił Siemaszko. Dodał jednak, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku to rodzina może wystąpić o wydanie płodu. Nie mogą o to wystąpić osoby postronne.
Fundacja Nazaret działa od 1998 r. Do jej statutowych celów należy: organizowanie pomocy dla rodzin wielodzietnych, a w szczególności dla samotnych matek, udzielanie pomocy kobietom spodziewającym się dziecka oraz wspieranie działalności na rzecz ochrony praw rodziny określonych w Karcie Praw Rodziny wydanej przez Stolicę Apostolską.