Trwa ładowanie...
d1bekpa

Siły MSW Rosji ćwiczyły rozpędzanie "Majdanu"

W ramach dobiegających końca manewrów Zasłon-2015 (Osłona-2015) Wojska Wewnętrzne MSW Rosji przećwiczyły przeciwdziałanie takim masowym rozruchom, jak te na kijowskim Majdanie zimą 2014 roku - poinformował ich rzecznik Wasilij Panczenkow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ćwiczenia Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji
Ćwiczenia Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji (vvmvd.ru)
d1bekpa

Manewry rozpoczęły się 2 kwietnia i potrwają do piątku. Odbywają się na terytorium sześciu okręgów federalnych - północno-zachodniego, centralnego, nadwołżańskiego, północnokaukaskiego, południowego i krymskiego. Uczestniczy w nich około 40 tys. żołnierzy oraz 1,5 tys. jednostek sprzętu bojowego i specjalnego.

Cytowany przez agencję RIA-Nowosti rzecznik Wojsk Wewnętrznych MSW przekazał, że "podczas jednego z etapów za podstawę wzięto wydarzenia, do których doszło niedawno w jednym z sąsiednich krajów". - Ćwiczono udział Wojsk Wewnętrznych w ochronie porządku i zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego, a także przeciwdziałaniu terroryzmowi i ekstremizmowi - oświadczył.

Panczenkow podał, że "dla stworzenia sytuacji bliskiej tej realnej wykorzystano wszystkie atrybuty tamtych wydarzeń, łącznie z płonącymi oponami samochodowymi oraz obrzucaniem żołnierzy kamieniami i butelkami". Z kolei żołnierze - jak poinformował - "sięgnęli po cały arsenał środków specjalnych: gaz łzawiący i armatki wodne, a także sprzęt wojskowy i broń specjalną o nieśmiercionośnym oddziaływaniu".

d1bekpa

Rzecznik przekazał, że podczas ćwiczeń "zademonstrowano nowe środki służące do przeciwdziałania rozruchom, w tym ekwipunek chroniący żołnierzy przed koktajlami Mołotowa". - Duże zainteresowanie wywołały środki techniczne do zatrzymywania pojazdów samochodowych i nowe modele nieśmiercionośnej broni - zauważył.

RIA-Nowosti podała, że "trwające od listopada 2013 r. do lutego 2014 r. masowe rozruchy w Kijowie, w wyniku których śmierć poniosło 106 protestujących i 17 funkcjonariuszy MSW, doprowadziły do zmiany władzy na Ukrainie i dymisji prezydenta Wiktora Janukowycza".

Podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), które odbyło się w Moskwie 26 marca, prezydent Władimir Putin zarzucił zachodnim służbom specjalnym dążenie do dyskredytowania władz i destabilizowania sytuacji w Rosji. Putin podkreślił, że wykorzystują one w tych celach rosyjskie organizacje pozarządowe.

Według prezydenta zachodnie służby specjalne planują już akcje na okres zbliżających się kampanii wyborczych 2016-2018. W 2016 roku w Rosji powinny się odbyć wybory parlamentarne, a w 2018 - prezydenckie.

d1bekpa

W styczniu 2015 roku rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oskarżył kraje zachodnie o to, że dążą do odsunięcia Putina od władzy, wykorzystując w tym celu konflikt na Ukrainie.

Moskwa uważa, że za zeszłoroczną rewolucją na Ukrainie, którą określa jako przewrót państwowy, stały Stany Zjednoczone, wspierane przez niektóre kraje Unii Europejskiej.

Zobacz również: Rosja jest w permanentnym stanie wojny

d1bekpa

Podziel się opinią

Share
d1bekpa
d1bekpa
Więcej tematów