ycipk-16e8d4
IARReutersZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
trzęsienie ziemi

Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Trzy osoby wydobyte spod gruzów

• Trzęsienie ziemi w środkowej części Włoch
• Miało magnitudę 6,5
• Niedługo po wstrząsach zasadniczych odnotowano też wstrząsy o sile 4,3
• Pojawiły się doniesienia o zawalonych budynkach, ucierpiał m.in. klasztor św. Benedykta w Nursji
• Spod gruzów w miejscowości Tolentino wydobyto trzy żywe osoby
• W Rzymie wstrzymano kursowanie metra
• Trzęsienie było najsilniejszym jakie nawiedziło kraj od 1980 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Trzy osoby wydobyte spod gruzów
(PAP/EPA, Fot: USGS)
ycipk-16e8d4

Silny wstrząs sejsmiczny zanotowano w środkowych Włoszech ok. 6 km na północ od miejscowości Nursja. Miał magnitudę 6,5 - podali sejsmolodzy, korygując pierwsze doniesienia mediów. Początkowo określano siłę wstrząsów na 7,1. Wstrząsy miały źródło na głębokości 10 km - wynika z danych amerykańskiego centrum USGS.

- Trzęsienie ziemi nie spowodowało ofiar śmiertelnych - powiedział premier Matteo Renzi podczas konferencji prasowej w Rzymie. Obrona Cywilna informuje o około 20 rannych i bardzo dużych zniszczeniach.

ycipk-16e8d4

- Niezmiernie pociesza nas to, że nie ma ofiar. Dalej to sprawdzamy - podkreślił szef rządu, mówiąc zarazem, że był to najsilniejszy wstrząs od trzęsienia ziemi w Irpinii na południu Włoch w 1980 roku. Zginęły wówczas prawie 3 tysiące osób.

- Odbudujemy wszystko; domy, kościoły, placówki handlowe - zapewnił Renzi. Poinformował, że nie będzie problemu z funduszami na ten cel.

Z gruzów domu w miejscowości Tolentino koło Ankony wydobyto trzy żywe osoby - podali ratownicy.

ycipk-16e8d4

Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche.

Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisuje się jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady. Na placu przed bazyliką leżą gruzy i unosi się pył. Zawalił się tam też kościół pod wezwaniem św. Franciszka.

Mieszkańców Nursji, w tym zakonnice z tamtejszego klasztoru, ewakuowano. Całe miasto nie nadaje się już do zamieszkania - podała telewizja RAI powołując się na lokalne władze.

Niemal zrównana z ziemią jest położona koło Nursji osada Castelluccio. Straty zanotowano też w mieście L'Aquila w Abruzji, gdzie dziewięć lat temu w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 300 osób.

ycipk-16e8d4

W regionie Marche w okolicach miasta Macerata budynki zawaliły się w 40 gminach - podała Obrona Cywilna. - Wzrasta liczba osób bez dachu nad głową. Może ich być nawet sto tysięcy - powiedział przewodniczący regionu Marche.

O pomoc prosi burmistrz miejscowości Pievetorina koło Maceraty w Marche. - Jesteśmy w opłakanej sytuacji, miasteczko jest zniszczone, muszę zaopiekować się prawie 900 osobami" - powiedział Alessandro Gentilucci.

Szef włoskiej obrony cywilnej przyznał, że trudno przekonać wielu mieszkańców, zwłaszcza starszych, by zgodzili się przenieść nad Adriatyk, do pustych o tej porze hoteli. Ludzie są przywiązani do swoich domów i opłakują zburzone kościoły i inne zabytki jak swoich najbliższych.

Trzęsienie ziemi było też mocno odczuwalne w Rzymie oraz we Florencji. W Rzymie wstrzymano kursowanie metra. Pęknięcia stwierdzono w papieskiej bazylice Świętego Pawła za Murami. W jednym z domów mieszkalnych w stolicy runęła pusta winda.

ycipk-16e8d4

Jako olbrzymie określa się szkody dziedzictwa artystycznego i historycznego w środkowych Włoszech. W wielu miastach miasteczkach, które ucierpiały w sierpniu i w ubiegłą środę, dziś zawaliły się kościoły, klasztory i ratusze, należące do zabytków klasy zerowej.

Sejsmolodzy nie wykluczają dalszych silnych wstrząsów. Szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio oświadczył, że w sytuacji tak dużej aktywności sejsmicznej niemożliwe jest udzielanie pomocy ludności na miejscu. Podkreślił, że należy rozlokować pozbawionych dachu nad głową mieszkańców zniszczonych i zagrożonych terenów na wybrzeżu, z dala od epicentrum wstrząsów.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16e8d4

ycipk-16e8d4
ycipk-16e8d4