Sikorski rozpoczął wizytę w Moskwie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
przybył o godz. 16 czasu polskiego do Moskwy z dwudniową
wizytą roboczą. W środę w stolicy Rosji spotka się z szefem
rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
Szef MSZ będzie też przewodniczyć wraz z Ławrowem spotkaniu polsko-rosyjskiego Komitetu Strategii z udziałem wiceszefów kilkunastu resortów.
Wizyta Sikorskiego w Moskwie będzie się składała z dwóch części: z rozmów dwustronnych ministrów spraw zagranicznych oraz posiedzenia Komitetu Strategii, który nie spotykał się od grudnia 2004 roku.
- Rozmowy te będą dotyczyły szerokiego spektrum przyszłej, strategicznej współpracy polsko-rosyjskiej na tle pozycji, jaką Polska uzyskała w ciągu pięciu lat członkostwa w UE wśród państw Wspólnoty - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Andrzej Kremer. Jak dodał, w rozmowach pojawią się zagadnienia ekonomiczne, infrastrukturalne, ale też dotyczące wymiany kulturalnej, naukowej, młodzieży czy ochrony środowiska.
Według polskiego MSZ wizyta Sikorskiego w Moskwie jest dowodem na normalizację relacji polsko-rosyjskich. Będzie również okazją do rozmów o planowanej wizycie w Polsce premiera Władimira Putina 1 września tego roku, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Jak powiedział Kremer dziennikarzom przed wylotem do Moskwy, strona rosyjska wstępnie zaakceptowała zaproszenie.
Podczas wtorkowego briefingu Kremer pytany, czy rozmowy w Moskwie będą dotyczyć tarczy antyrakietowej, powiedział, że nie jest to w tej chwili "szczególnym tematem rozmów polsko-rosyjskich". - Strona polska oferuje stronie rosyjskiej rozmowę na temat budowy środków zaufania wokół tarczy, ale nie jest to w tej chwili centralny punkt rozmów - dodał.
Pytany o Gazociąg Północny i sprawę Katynia, Kremer powiedział, że podczas rozmów będą poruszane "wszystkie sprawy", a więc też te wymieniane przez dziennikarzy.
Dodał, że strona polska jest gotowa objaśnić stronie rosyjskiej wszystkie wątpliwości czy pytania dotyczące Partnerstwa Wschodniego, które zostanie zainaugurowane w czwartek w Pradze.
Przypomniał, że jest to projekt modernizacji naszych wschodnich sąsiadów, Federacja Rosyjska może zaś w nim uczestniczyć jako kraj trzeci. Jak mówił, ta oferta nie mogła być skierowana do Rosji. - Natomiast z całą pewnością nie jest skierowana przeciwko Rosji - podkreślił.
Sikorskiemu towarzyszą przedstawiciele wielu resortów, m.in. spraw wewnętrznych i administracji, gospodarki, infrastruktury, edukacji, sportu i turystyki.
Według danych MSZ w 2008 roku wymiana handlowa między Polską a Rosją wyniosła 30 mld dolarów i większość z tego nie stanowił już obrót surowcami - gazem czy ropą.
Podczas rozmów z rosyjskimi politykami pojawi się także temat żeglugi po Zalewie Wiślanym. Według informacji PAP strona polska oczekuje, że Rosja zapewni warunki prawne dla tej żeglugi, czyli doprowadzi do zakończenia procesu legislacyjnego dotyczącego tej kwestii w prawodawstwie rosyjskim. - Mam nadzieję, że wreszcie w tej formule (Komitetu) załatwimy te sprawy, na których nam zależy, jak żegluga po Zalewie Wiślanym czy tzw. sprawy trudne - mówił Sikorski w lutym w Sejmie.
Jeszcze we wtorek po powitaniu na lotnisku Sikorski weźmie udział w przyjęciu z okazji Święta 3 Maja w polskiej ambasadzie.
W środę ok. godz. 10 czasu moskiewskiego (8.00 czasu polskiego) minister spotka się z Ławrowem. Godzinę później zaplanowane są obrady Komitetu Strategii pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Następnie przewidziane jest spotkanie Sikorskiego i Ławrowa z przedstawicielami mediów.
Program wizyty szefa polskiej dyplomacji przewiduje także wspólne z Ławrowem spotkanie z współprzewodniczącymi Polsko-Rosyjskiego Forum Obywatelskiego oraz udział ministra w koktailu wydanym przez stronę rosyjską dla uczestników obrad Komitetu Strategii.
Według strony polskiej wymiar symboliczny ma mieć złożenie wieńców przez Sikorskiego na Pokłonnej Górze oraz w Butowie w hołdzie ofiarom II wojny światowej, ale także systemu komunistycznego.
Późnym wieczorem w środę planowany jest powrót Sikorskiego do kraju.
Elwira Krzyżanowska