Trwa ładowanie...
28-04-2008 22:20

Sikorski: projekt tarczy ma ponadpartyjny wymiar

Projekt tarczy antyrakietowej nie jest projektem Republikanów w USA rozwiniętym za rządów George'a W. Busha, lecz ma szerszy, polityczny i ponadpartyjny wymiar - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na spotkaniu w brytyjskim Królewskim Instytucie Spraw
Międzynarodowych (Chatham House).

Sikorski: projekt tarczy ma ponadpartyjny wymiarŹródło: PAP/EPA
d444fe1
d444fe1

Sikorski przypomniał, że nad projektem zastanawiano się jeszcze za kadencji demokratycznego prezydenta Billa Clintona. Dlatego minister sądzi, że zmiana administracji w Białym Domu po wyborach nie musi oznaczać zarzucenia projektu.

Tarcza antyrakietowa ma na celu wychwytywanie pocisków dalekiego zasięgu wystrzeliwanych z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Iranu przeciwko USA i Izraelowi. Elementy tarczy: wyrzutnie pocisków przechwytujących i radar mają zostać rozmieszczone w Polsce i Czechach.

Szef polskiego MSZ nie chciał komentować twierdzeń rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, według którego Waszyngton wciąż nie jest do końca przekonany w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy w Polsce i Czechach. Terminarz realizacji projektu i jego kształt jest sprawą dla Waszyngtonu - podkreślił.

Zaznaczył, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie warunków rozmieszczenia elementów tarczy i amerykańskiej pomocy w modernizacji polskiego systemu obrony przeciwlotniczej wciąż trwają i są poufne. Negocjacje można by zamknąć bardzo szybko, gdyby jedna ze stron od razu zgodziła się na warunki drugiej - zauważył ironicznie.

d444fe1

Według Sikorskiego Polska z własnej inicjatywy, bynajmniej nie zachęcana do tego przez USA, zaangażowała się w konsultacje z Rosją, oferując jej możliwość technicznego monitoringu i możliwość stałego dostępu (choć nie stałej obecności) do bazy, w której będą usytuowane wyrzutnie pocisków przechwytujących.

W ten sposób Moskwa - jak zaznaczył Sikorski - mogłaby mieć całkowitą pewność, że inicjatywa tarczy nie jest wymierzona przeciwko Rosji. Polska od samego początku chciała być elementem konstruktywnego rozwiązania problemu tarczy, a nie częścią ogólnego problemu stwarzanego przez jej zainstalowanie - wskazał minister.

Sikorski nie uważa, by zgoda polskiego rządu na elementy amerykańskiego systemu ograniczała swobodę jego manewru w polityce zagranicznej, zwłaszcza wobec Iranu. Chcemy mieć dobre stosunki z Iranem, ale władze tego kraju nie mogą grozić swoim sąsiadom wymazaniem ich z mapy - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

d444fe1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d444fe1
Więcej tematów