Sikorski: potrzebny nowy rozdział w stosunkach z Niemcami
Jesteśmy gotowi do otwarcia nowego rozdziału w
stosunkach polsko-niemieckich - oświadczył w Berlinie
szef MSZ Radosław Sikorski, po spotkaniu z niemieckim ministrem
spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.
06.12.2007 | aktual.: 06.12.2007 13:40
Nowy rząd, nowa koalicja w Polsce, to doskonała okazja do nowego rozdziału. Zamierzamy skorzystać z tej możliwości, bo polska dyplomacja, polski rząd, będzie rozmawiał z własnymi obywatelami, ale także z partnerami zagranicznymi w nowym stylu - otwarcia, odbudowy zaufania i szukania wspólnych rozwiązań - powiedział Sikorski na konferencji prasowej w Berlinie.
Jego zdaniem, obecnie są lepsze widoki na polubowne rozwiązywanie trudnych spraw polsko-niemieckich. Szef polskiego MSZ przypomniał też, że rząd polski podniósł rangę pełnomocnika do spraw polsko-niemieckich; obecnie jest to pełnomocnik w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Daliśmy tym stosunkom, to co mamy najlepsze. Patriotę polskiego, przyjaciela Niemiec - profesora Bartoszewskiego - zaznaczył Sikorski.
Jak dodał, opinia Bartoszewskiego w sprawie stosunków polsko- niemieckich będzie dla niego bardzo ważna. Sikorski poinformował też, że rozmowa z jego niemieckim odpowiednikiem dotyczyła m.in. stosunków dwustronnych w ramach Unii Europejskiej, NATO oraz sytuacji w Gruzji i na Ukrainie.
Polska na razie swojego stanowiska nie zmieniła, ale pragniemy rozmawiać na różne tematy, także na temat bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł dostaw energii - odpowiedział Sikorski zapytany, czy jest konsensus w sprawie Gazociągu Północnego.
Steinmeier powiedział, że rozumie konieczność rozmów polsko- niemieckich w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.
"Czytam w prasie naszej, waszej, jakobym porównał Gazociąg Północny do paktu Ribentropp-Mołotow. (...) Ja powiedziałem, że Polska jest szczególnie uwrażliwiona na porozumienia zawierane ponad naszymi głowami i tu zacytowałem kilka takich porozumień, które niestety w przeszłości miały miejsce. Ale to jest trochę coś innego niż ten skrót myślowy, który funkcjonuje w prasie" - powiedział z kolei Sikorski.
Zdaniem niemieckiego ministra, wizyta Sikorskiego w Berlinie ma znaczenie symboliczne. "Razem jesteśmy zainteresowani przywróceniem dobrych stosunków pomiędzy Niemcami a Polską" - podkreślił. Jak ocenił, rozmowa była "dobra i pełna zaufania".
"Wspólnie oświadczyliśmy, że chcemy otworzyć nowy rozdział w naszych stosunkach. To nie będzie tylko symboliczny gest, musimy to udokumentować ścisłymi stosunkami, które chcemy prowadzić także na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - mówił Steinmeier. Zapowiedział, że w przyszłości będzie więcej spotkań szefów MSZ Polski i Niemiec.
Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poinformował, że rozmawiał z Sikorskim o przeprowadzeniu w najbliższych miesiącach konsultacji międzyrządowych.
Szef niemieckiego MSZ powiedział też, że w trakcie rozmów były poruszane "tematy trudne" - jak zaopatrzenie energetyczne (niemiecko-rosyjski projekt budowy Gazociągu Północnego) oraz sprawa Centrum Przeciwko Wypędzeniom. Zapewnił, że Niemcy chcą rozmawiać z polskim rządem.
Steinmeier dodał, że kolejnym tematem rozmów były skargi restytucyjne. Stanowisko rządu niemieckiego nie uległo zmianie. W rozmowie z ministrem Sikorskim to podkreślałem - zaznaczył.
Obaj ministrowie mają objąć patronat nad odbudową kościoła w Gubinie. (mg)